Issatellit ser på bølger
Den europæiske satellit CryoSat-2 studerer isen ved polerne, men målingerne kan også bruges til at varsle om dårligt vejr til søs.

Siden 2010 har Europas issatellit, CryoSat-2, lavet de hidtil mest nøjagtige målinger af polarisens tykkelse – både til lands og til vands.
Med disse målinger håber forskerne, at det vil være muligt at lære mere om, hvordan isen reagerer på de globale klimaforandringer. Denne viden er vigtig for bedre at kunne forstå og dermed forudsige ændringer i klodens klima.
Fast delivery mode
Men målingerne fra CryoSat-2 kan også bruges til at bestemme højden af bølger på havet og denne information er vigtig for at kunne varsle om dårligt vejr til søs. Det kræver naturligvis, at data fra satellitten hurtigt gøres tilgængelige.
Det var som udgangspunkt ikke hensigten. Men nu har folkene bag missionen ændret denne tilgang, så data bliver tilgængelige næsten lige så hurtigt som de bliver indsamlet - såkaldt ’fast delivery mode’.
CryoSat-2 laver målinger med et avanceret radarsystem ved navn SIRAL (Synthetic aperture Interferometer Radar ALtimeter). SIRAL måler højden fra satellitten og ned til overfladen. Det er med disse data at både isen og bølgerne kan studeres.
Tilgængelig fra februar
Målingerne giver også information om havniveauet, der blandt andet afspejler mængden af varme i de øverste lag af havet. Denne varme er et energidepot, der kan føre til dannelsen af orkaner.
Ved at kombinere målingerne fra CryoSat-2 med data fra andre satellitter – blandt andet den europæiske miljøsatellit Envisat og amerikanske satelliter - bliver den samlede måling af bølgehøjden og vindhastigheden endnu bedre.
Hidtil har ’fast delivery mode’-data kun været tilgænglige for National Ocean and Atmospheric Organisation (NOAA) i USA, men fra og med februar vil de vigtige data fra CryoSat-2 være tilgængelige for alle brugere.
Relaterede artikler
Partnerartikel
Tycho Brahe Planetarium
Tycho Brahe PlanetariumGl. Kongevej 10
1610 København V
Videnskab.dk samarbejder med Tycho Brahe Planetarium.
Tycho Brahe Planetarium leverer lærerig underholdning til hele familien.
Rumteatret er Planetariets hjerte, der med sit 1.000 kvadratmeter store lærred leverer en helt særlig filmoplevelse.
Astrofysiker Michael J.D. Linden-Vørnle skriver nyheder om rummet for Planetariet. Nyhederne bringes her på Videnskab.d.k
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Nyopdaget solsystem ligner vores
25. august 2010 kl. 10:59 -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58 -
Vi kan ikke skjule vores løgne
2. august 2011 kl. 03:46
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 2 timer 2 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 2 timer 18 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















