Her er Danmarks mest forurenede vej
En meget trafikeret vej ved København får den tvivlsomme ære af at være indhyllet i Danmarks højeste koncentrationer af forurening, som kan give problemer med vejrtrækningen.

Hvis du færdes meget på de mest trafikerede gader i København, er det måske ikke så mærkeligt, hvis du hoster lidt en gang imellem.
En række gadestrækninger overskred i 2010 grænsen for, hvor store mængder af gassen kvælstofdioxid, NO2, der må være i luften. Den største synder var Sydhavnsgade, som munder ud i Sjællandsbroen ved København, mens H.C. Andersens Boulevard er den store synder i centrum af hovedstaden.
For meget NO2 i luften kan påvirke menneskers luftveje og gøre det svært at trække vejret, give hoste eller gøre kroppen mere modtagelig over for infektioner.
H.C. Andersens Boulevard alene om stigning
Luftkvaliteten i de største danske byer bliver hvert år målt og anslået ved hjælp af modeller af forskere fra Danmarks Miljøundersøgelser (DMU) ved Aarhus Universitet. Ifølge en pressemeddelelse viser den nyeste rapport, at gader i Odense, Aarhus og Aalborg holder sig inden for forureningsgrænserne.
Generelt faldt koncentrationerne af NO2 rundt om i landet, bortset fra en del af H.C. Andersens Boulevard, hvor de steg. Forskerne mener, at det kan skyldes to større byggerier tæt på målestationen.
De ti mest forurenede gader i København
DMU har samlet en liste over de mest forurenede gader i København ud fra mængden af NO2.
H.C. Andersens Boulevard optræder tre gange i DMU’s top-10 og Lyngbyvej to gange, fordi vejene har flere målestationer.
Sier man gengangerne fra, ser listen over de mest forurenede gader i København således ud:
-
Sydhavnsgade
-
H.C. Andersens Boulevard
-
Nørre Søgade
-
Ågade
-
Lyngbyvej
-
Toftegårds Allé
-
Bernstorffsgade
-
Gyldenløvesgade
-
Holmens Kanal
- Hammerichsgade
Acceptabel forurening med partikler
Det ser generelt lidt bedre ud, når man kigger på forurening med partikler i stedet for gasser. I 2010 var ingen overskridelser af enten gældende grænseværdier eller grænseværdier, som efter EU-regler skal overholdes fra 2015.
Målingerne bliver lavet ved ni målestationer i de fire største danske byer samt ved to baggrundsmålestationer uden for byerne.
Relaterede artikler
Videnskabelige kilder
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Coaching stiller nye krav til moderne ledere
11. november 2010 kl. 07:55 -
Mystisk massedød blandt bier forklaret
3. april 2012 kl. 09:19 -
Opråb: Drop ADHD-medicin og kig på kosten
26. februar 2011 kl. 06:55
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 1 time 31 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 1 time 47 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Jagtvej efter lukningen af Nørre Farimagsgade
Der er som om trafikken er steget voldsomt på Jagtvej efter at Nørreport Station skal renoveres, og Nørre Farimagsgade er lukket for bilkørsel. Bilerne holder næsten stille, når de skal køre af Jagtvej. Nu er det myldretid hele dagen. Mærkeligt nok er der flest der skal mod syd. I det hele taget er der færre veje eller gader der er nord-sydgående.
Data
Det undrer mig hvorfra man ved hvilke gader, der er de mest forurenede. I artiklens kilde kan jeg kun finde ni målestationer i hele Danmark. Er det muligt at få at vide hvor data kommer fra på gadeniveau??
Hvis man kan det, så er det en meget god artikel!
vindmøller
Enig, men det kræver en ny teknologi at lagre strøm udvundet fra vindmøller, som kunne transporteres over længere afstande på længere tid uden så meget tab af den lagrede energi. Hvis den slags opbevaringssystemer kom på markedet, så ville vi se en forskel.
Forresten der er allerede opfundet en ny metode hvordan man filtrerer de farlige partikler fra bilernes udstødning. http://www.amminex.net/technology-1.aspx Det her burde være et lovpligtigt krav til alle biler, synes jeg.
Elbiler i DK får strøm fra kul!
Desværre er det jo sådan, de fleste kraftværker i Danmark får russisk kul.
Hvis det skal være miljørigtigt, skulle elbiler få strøm fra forureningsfri vedvarende energi.
Trist...
Det er sgu trist at høre. Håber virkelig at mere af befolkningen snart vil stå sammen om at få løst nogle af de her problemer. Kan slet ikke forstå mødre med barnevogn på en stor trafikeret vej, og hvor meget de bliver udsat. Bare en cykeltur på Søborg Hovedgade får mine lunger til at kilde indeni og det bliver sværere at trække vejret, samt en trykkende fornemmelse i venstre side.
Lovgivningen burde virkelig strammes op, hvad partikel filtre angår.
Og forhåbentligt én dag - vil elbilen se dagens lys for alvor.
Jagtvej længere nede på listen
Hej Jimmi
Jagtvej ligger faktisk helt nede som nr. 29 på 'bruttolisten' eller omkring nr. 15, når man sier dobbeltgængerne fra.
/Thomas, Videnskab.dk
Jagtvej?
Hvad nummer har Jagtvej?
Den ligger faktisk mellem Lyngbyvej (nr. 5) og Falkonér Allé (nr. 9). Mange billister kører igennem fra Lyngbyvej mod Falkonér Allé, så at trafikken næsten går i stå. Det er hurtigere at cykle ad Jagtvej end at køre i bil.
Københavns luftforurening
Det er en skræmmende, velkendt sag, at luften i Københavns centrum og langs de store indfaldsveje til byen nærmest kan smages. Men det bliver det ikke mindre rædsomt af. Netop derfor kører jeg aldrig til kontoret ad de i artiklen nævnte vejstrækninger - derimod ud til Øresund. Der er godt nok også snavs i luften, men vinden har friere spil. Meget bedre - meget smukkere. Vand er godt for sjælen, og luften ER bedre derude.
København er Danmark?
Den store forskel på København og Trekantsområdet er at trafikken ved endestationen er lokal, mens vi i Vejle, med 100.000 daglige gennemkørsler, først og fremmest er ofre for bilejere fra København og Århus.
Men hvad angår pressens opmærksomhed, er det mærkeligt nok vindmøllemodstanderne som har lettest ved, at komme på forsiderne!