Annonceinfo

Forskere har fundet mini-dinosaur

Den minder om et egern, men er en dinosaur - faktisk den mindste, hidtil kendte fra Nordamerika. Insekter, pattedyr og formentligt små dinosaurunger har stået på dens menukort.

Kunstnerisk fremstilling af Hesperonychus elizabethae. (Illustration ved palæontolog Nick Longrich, University of Calgary)

Kødædende dinosaurer viser sig efterhånden at have været langt mere end blot enorme skabninger som Albertosaurus og Tyrannosaurus rex.

I en ny rapport i 'Proceedings of the National Academy of Sciences', omtaler canadiske forskerne den nye art Hesperonychus elizabethae, som levede i den sene kridttid, for omkring 75 millioner år siden.

To kilo tung og knap en halv meter høj, fremstod den som en slags miniatureudgave af sin nære slægtning Velociraptor, en listig kødæder.

H. elizabethae forstod også at bide godt fra sig, når den fik chancen og satte formentlig tænderne i alt, den kunne klare at gabe over.

Den mindste videnskaben kender til
»H. elizabethae er i dag den mindste dinosaur fra Nordamerika, som videnskaben kender til. Dette fund fortæller også noget om, hvor lidt vi faktisk ved, og muligheden for at der fandtes endnu mindre dinosaurer er til stede,« siger palæontolog Nick Longrich fra University of Calgary.

»Længe kunne det se ud til, at små kødædende dinosaurer helt har manglet, noget som ville have været mærkeligt, med tanke på at der i dag er mange flere små end store rovdyr,« siger han endvidere i en pressemeddelelse fra det canadiske universitet.

Men så dukkede H. elizabethae altså op ...

»Det viser sig, at de små rovdyr også fandtes, og at de spilede en vigtigere rolle for økosystemerne end vi har antaget. Vi har faktisk fuldstændig overset en vigtig del af det nordamerikanske dinosaursamfund i over 100 år,« erkender Longrich i pressemeddelelsen.

Seglformet klo, syleskarpe tænder
H. elizabethae
løb rundt på to ben, havde skarpe klør, samt en seglformet klo på andentåen. Dinosauren var slank af bygningen, og var i besiddelse af meget skarpe tænder.

»Den var bare halvt så stor som en huskat og jagtede sandsynligvis alt, den kunne spise som passede i størrelse, såsom insekter, pattedyr, amfibier og måske også babydinosaurer,« siger Longrich.

Forskeren antager desuden, at den lille dinosaur for det meste befandt sig på jorden.

De fossiler, som Longrich og forskerkollegaen Philip J. Currie (University of Alberta) har undersøgt, blev fundet så langt tilbage som i 1982.

Det vigtigste af dem, med et velbevaret bækken, blev opdaget af den afdøde Alberta-palæontolog Elizabeth Nicholls, som har fået den lille dinosaur opkaldt efter sig, ifølge pressemeddelelsen.

I 2007 fandt Longrich fossilerne i samlingen hos University of Alberta, og således blev det efterhånden muligt at beskrive arten.

© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Miljø & Naturvidenskab

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.