Dværgchimpanser deler deres bananer
Dværgchimpansen deler gerne sin mad med andre, viser en ny undersøgelse. Det gør den enestående i abernes verden
»Det har været sagt, at det kun er os mennesker som frivilligt deler vores mad. Men det var før vi undersøgte bonobo-aben,« siger Brian Hare fra Duke University i en pressemeddelelse.
Han har været med på den første undersøgelse, der har set på bonobo-abernes (Pan paniscus) evne til at dele mad med hinanden. Bonoboen kaldes også dværgchimpanse.
Undersøgelsen er publiceret i det videnskabelige tidsskriftet 'Current Biology'.
Bonoboer mere gavmilde end chimpanser
Bonoboen er en nær slægtning til chimpansen og til os mennesker. Den kan veje op til omkring 40 kilo og blive 85 cm høj. Den har lidt længere arme og mindre ører end chimpansen, og så har den sort hud i ansigtet.
Chimpanser deler deres mad, når de er unger. Men efterhånden som de bliver ældre, bliver de aggressive, hvis nogen gerne vil have deres mad.
Dværgchimpanserne deler derimod gennem hele livet, og forskere tror, de ganske enkelt ikke har lært ikke at dele.

»Sammenlignet med chimpanser lever bonoboerne i en slags 'Peter Pan'-verden. De bliver aldrig voksne, og de holder aldrig op med at dele,« siger Hare.
Her kan du se en video fra et af forsøgene:
Resultat af overflod
Forskerne tror den mere gavmilde abe-opførsel er blevet formet af, at de lever i overflod. Dværgchimpanserne bor nemlig i nogle meget frugtbare områder syd for Congo-floden, og de konkurrerer ikke med gorillaer om maden, på samme måde som chimpanserne er tvunget til.
For at undersøge dværgchimpansens evne til at dele mad, placerede forskerne aber sammen i par, inde i et bur med mad.
Her placerede de bonoboer og chimpanser sammen, og det viste sig, at chimpanseungerne delte omtrent lige så meget som bonobo-ungerne, men at chimpanserne delte mindre, efterhånden som de blev ældre.
Derefter placerede forskerne bonoboer i et bur med mad, mens en ensom bonobo sad på den anden side af en låge og kiggede på.
Det viste sig, at aberne hurtigt åbnede lågen for den ensomme abe og delte deres mad med den, uden at den bad om det.

»En chimpanse ville aldrig have gjort dette frivilligt. De kan gøre ting for at hjælpe hinanden, men dele mad, det gør de ikke,« siger Hare.
Chimpanser spørger kun dem med mad
Forskerne testede også hvordan bonoboer og chimpanser beder om mad.
Hos chimpanserne er det at sidde på en stor portion mad et tegn på høj social rang, og chimpanseungerne må lære hvem man kan spørge, og hvem man bør holde sig væk fra.
Et af forsøgene blev foretaget ved at to mennesker stod med mad skjult i hænderne, mens en tredje person stod tomhændet. Dyrene blev opmuntret til at spørge om mad, ved at røre ved hånden hos den person, de ville have mad af.
Chimpanserne lærte hurtigt, hvem der havde mad og lod være med henvende sig til den tomhændede person. Bonoboerne, derimod, prøvede lige meget hos alle personerne.
Forskerne skriver, at det er muligt, at aberne deler deres mad, fordi de er ude efter en eller anden fremtidig gen-ydelse, og mener der skal flere undersøgelser til, før man kan fastslå årsagerne til den tilsyneladende gavmilde opførsel.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Tag kontrol over din eksamen
18. maj 2011 kl. 08:49 -
En stor bagdel kan være en stor fordel
11. januar 2012 kl. 10:21 -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 19 minutter 46 sekunder siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 36 minutter 28 sekunder siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Hvad er mest voksent krifg eller fred
Eller også er det Chimpanserne som aldrig bliver voksne og vokser fra deres agresive barnagtighed.
SV:Dværgchimpanser og Maslows behovspyramide
Interesant teori, men tror du har fat i noget af det rigtige der. Man kan jo sagtens forestille sig de mere intelligente dyre racer også flytter sig lidt op af i maslows pyramiden efterhånden som de får deres behov dækket. Problemet er jo desværre ofte her at det er de færeste steder i naturlige omgivelser hvor de får de fleste af deres basal behov dækket ordenligt.m.v.h.Charles
Inspirerende
Tak for deling af den video på TED michael, super inspirerende. Jeg har også fundet nogle lignede video på kosttilskud guide og på denne side . På youtube kan man se en løve og en abe i dyst http://www.youtube.com/watch?v=IALJXP8LaS4 . - Jeg troede at dværgchampasnerne og gorillaerne var fjender, specielt når det kommer til mad - Men teorien med behovspyramiden lyder meget logisk.
Dværgchimpanser og Maslows behovspyramide
Observationen tyder på, at Maslows behovspyramide kan overføres fra Homo sapiens til Pan paniscus. Maslows påstand er, at de menneskelige behov må opfyldes nedefra i pyramiden. Man må altså have dækket behovet for mad, vand, varme osv., før man kan gå i gang med at dække behovet for fysisk og social sikkerhed.
Det nederste niveau i behovspyramiden rummer de basale behov som indtagelse af føde, vand og luft, men også behov for søvn, fysisk bevægelse, udtømning af affaldsstoffer og sex. Sex indgår dog kun i forplantningsøjemed, ikke som en nydelse. Det er kort og godt de nødvendige behov for at opretholde og forsvare den menneskelige organisme. Først når disse behov er dækket melder behovene på det næste plan sig.
De næste to trin i behovspyramiden er fysisk sikkerhed og sociale behov. De sociale behov er fællesskab, kærlighed, venskab, tilhørsforhold til enkeltpersoner og grupper. Det er også spørgsmålet om at føle sig accepteret af sine nære omgivelser.
Dværgchimpanserne bor i nogle meget frugtbare områder, og de konkurrerer ikke med gorillaer om maden på samme måde, som chimpanserne er tvunget til. De kan således uden problemer få de basale behov opfyldt, og har derfor overskud til at gå videre til de næste trin på behovspyramiden.
Aber
http://www.ted.com/talks/susan_savage_rumbaugh_on_apes_that_write.html
Her et link til de abe interesseret ....forbløffende og fascinerende.