Dræbergoplerne er kommet tilbage
De seneste dages goplertogter i Limfjorden viser, at dræbergoplen er vendt tilbage for fuld kraft. Den har ellers holdt lav profil hele sommeren.

Dræbergoplen Mnemiopsis leidyi invaderer lige nu de danske farvande i hobetal. Det viser helt nye optællinger fra et hold biologer under ledelse af professor Hans Ulrik Riisgaard fra Biologisk Institut, Syddansk Universitet, som igennem de seneste år har holdt skarpt øje med dyrets gøren og laden.
»Vi fangede store mængder dræbergopler med vores særlige goplenet i den centrale del af fjorden. Men optællingerne er endnu ikke færdige, så vi kan ikke sige, om der er flere eller færre i år end i de sidste tre år,« siger Hans Ulrik Riisgaard.
Dræbergoplen er en uønsket gæst i Danmark, fordi den spiser det zooplankton, der udgør andet led i havets fødekæde, og der er utallige eksempler på, at de har truet fiskebestanden og på den måde ødelagt fiskeriet rundt omkring i verden.
Under goplertogter i april og juni fandt forskerne usædvanligt få dræbergopler i Danmark, og man tog det umiddelbart som et udtryk for, at dræbergoplen holdt sig væk i år.
Fakta
Men nu har teamet gennemført årets tredje gopletogt i Limfjorden med forskningsskibet 'Limgrim', hvor man fandt rigtigt mange dræbergopler.
Skive er hårdest ramt
Især i Skive er der en sand invasion af dræbergopler, men også i Kerteminde har forskerne for første gang i år set dræbergopler både i havneindløbet og i Kerteminde Bugt.
»Det ser ud til, at dræbergoplerne nu breder sig hastigt ind i de indre danske farvande. Men vi aner ikke, hvor dræbergoplen kommer fra. Reinvasion efter den kolde vinter fra den sydøstlige Nordsø har været foreslået, men det er kun en teori,« siger han.
Forskerne arbejder nu for at finde en forklaring på dræbergoplernes pludselige invasion, og her er de afhængige af hjælp fra befolkningen i form af konkrete indberetninger per mail.

Han opfordrer derfor endnu engang strandgæster, fiskere og sejlere til at tage et billede af kræet, hvis man støder på det på sin færd og sende det til ham via en mail med præcise oplysninger om, hvor dyret er blevet set.
Send oplysningerne på email vedhæftet et vellignende fotografi til forskerne:
Ole S. Tendal, lektor, dr. phil., Zoologisk Museum, Københavns Universitet - Email: ostendal@snm.ku.dk.
Hans Ulrik Riisgård, professor, dr. scient., Marinbiologisk Forskningscenter, Syddansk Universitet - Email: hur@biology.sdu.dk
Efterlyser flere indberetninger
Den opfordring sendte han og hans kolleger også ud i begyndelsen af sommeren, men i år er der kun få mails, der er tikket ind.
»Vi har foreløbig kun modtaget få folkelige indberetninger, som dog viser, at der er dræbergopler ved Rømø og i Fænøsund i Lillebælt,« påpeger han.
Han fortæller, at hans kolleger på Kristinebergs Marine Station på Sveriges vestkyst i år endnu ikke har observeret én eneste dræbergople, selv om de har et intensivt overvågningsprogram.
»Men jeg har orienteret dem om situationen hos os, og det er antagelig kun et spørgsmål om tid, inden de også ser dræbergopler,« siger han.
Dræbergoplen har en søsterart i Danmark, den såkaldte Bolinopsis infundibulum, der er almindeligt forekommende i de danske farvande, fra Nordsøen til den vestlige Østersø. Denne minder meget om dræbergoplen Mnemiopsis leidyi. Faktisk kræver det nogen ekspertise at skelne de to arter af tentakelløse ribbegopler fra hinanden.
Dræbergoplen Mnemiopsis leidyi er en bioluminescerende ribbegople som tilhører slægten arten Mnemiopsis. Den ernærer sig ved plankton og fiskeæg og kan blive ca. 10 cm lang. Ribbegoplen lever naturligt ud for den amerikanske østkyst, men har med ballastvand fra skibe flere gange fundet sig vej til Europa og Asien
Eksterne links
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Grådige fiskere har fået en ny fjende
22. maj 2012 kl. 18:59Ny dansk forskning i fiskegenetik gør det muligt at spore organismers hjemsted med stor præcision. Det kan gøre livet surt for fiskere, som ikke kan holde nallerne fra truede fisk. -
Ringformet solformørkelse
22. maj 2012 kl. 10:12Årets første solformørkelse indtraf 20. maj. Formørkelsen var dog ikke total, men kun ringformet.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Flyskræk journalist styrter med fly
22. maj 2012 kl. 09:40Videnskab.dk's udsendte medarbejder er bestemt ikke glad for at flyve – men hun deltager alligevel netop nu i det europæiske rumagentur ESA's vilde parabolflyvning.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
16/05
-
16/05
-
17/05
-
21/05
-
16/05
-
21/05
-
21/05
Det læser andre lige nu
-
Meditation forandrer vores hjerner
13. januar 2009 kl. 04:00 -
Dansk astmatiker kappes med legendarisk sherpa på Mount Everest
6. maj 2009 kl. 10:39 -
Flercellet liv opstod langt tidligere end antaget
30. juni 2010 kl. 19:00
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
13:54
-
10:48
-
10:21
-
10:01
-
09:34
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Christian Vilenius for 6 timer 19 minutter siden
[Allergi kan forhindres af det rigtige støv]
-
Af Bjarne Kampmann for 8 timer 30 minutter siden
[Løft en tændstik uden at røre den]
Seneste blogindlæg
-
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d. -
Afslutning på forsknings og indsamlingstur til nord Sulawesi, fisk og havslanger
Af Arne Redsted Rasmussen, Ph.D., Lektor
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















Tjek Pool 32 Mag
Hvis I ønsker at vide mere om dræbergoblen lige nu, så har Hans Ulrik Riisgaard netop udgivet en længere, mere interessant, undersøgelse om dræbergoblen i det nyeste issue af Pool 32 Mag - et gratis, non-profit, miljøengageret e-magasin, som I kan tjekke lige her: http://www.pagegangster.com/p/J8Wtt/