Annonceinfo

Den sorte hekse-svamp

Naturen netop nuKeglevokshat mister farven, når den dør og kaldes derfor heksens hat. Du kan finde den i græsmarker - men den er måske giftig.

Emner:
(Foto: Morten D.D. Hansen, Naturhistorisk Museum, Aarhus)

De fleste svampe rådner hurtigt væk, når de har tabt deres sporer og sikret næste generation.

Der er dog undtagelser, og en af dem er en meget overset svamp, som tilhører vokshattene. De er i det hele taget ret oversete, fordi de fleste arter gror på steder, hvor de færreste tænker på at se efter svampe. Desuden kræver mange af dem et næringsfattigt miljø.

Vokshattene er også ganske små, 2-10 cm høje, og derfor ikke lige noget, der er påfaldende på en langhåret græsmark.

Svamp ligner et sort lig

Svampene her hedder keglevokshat, og man ser dem ofte på overdrev og i gamle græsrabatter og økologisk drevne græsplæner. Som frisk er keglevokshatten fint farvet med rød hat. Imidlertid mister den hurtigt farven og bliver stående som et sort lig, der ser ud, som om den var dyppet i tjære.

Keglevokshatten er måske giftig – indbydende er den i hvert fald ikke – heller ikke som frisk, da overfladen er slimet. På engelsk kaldes den af indlysende grunde Witch’s Hat – heksens hat.

Partnerartikel

Artiklen bringes i samarbejde med: Naturhistorisk Museum, Aarhus

Naturhistorisk Museum, Aarhus

Wilhelm Meyers Allé 210
Universitetsparken
8000 Aarhus C

TLF 86129777

E-mail: nm@nathist.dk

Naturhistorisk Museum, Aarhus, er landets næststørste af sin art, både med hensyn til samlingernes størrelse og antal udstillingskvadratmeter. Iflg. en ministeriel redegørelse rummer museet samlinger af national betydning, og disse benyttes af forskere i både ind- og udland. Blandt de statsanerkendte museer under museumslovens §16 har Naturhistorisk Museum den højeste publikationsaktivitet.

Formål:

"Naturhistorisk Museums formål er at fremme naturhistorisk forskning og sprede kendskab til videnskabens resultater på dette område. Dette tilgodeses bl.a. ved, at museet driver og støtter forskning, opretholder og videreudvikler de videnskabelige samlinger og de offentligt tilgængelige udstillingssamlinger, samarbejder med andre museer, med de biologiske institutter ved Aarhus Universitet og med forskellige kategorier af skoler med henblik på museets anvendelse i naturhistorieundervisningen".

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Miljø & Naturvidenskab

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.