Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen. Læs mere
Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium





















Utrolige billeder
Hubble teleskopet har virkeligt hjulet til at interessen for Astronomi er vokser så meget de sidste 20 år.
Det er flotte klare billeder den har taget gennem årene, specielt de mange galakser så man næsten har kigget med måbende øjne og hvor forskellige de alle har været, på trods af samme klassifikation.
Hubble har beriget os der interesserer os for Astronomi med mange billeder fra rummet gennem tiden og vel de bedste derfra nogensinde.
"Snyd" under billedbehandlingen er tilgivet
Jeg er helt enig, det er fantastisk flot, men astronomerne sidder dog ikke og studerer de samme billeder, som vi kan se i bøger og tidsskrifter eller på internettet. Den information, de får fra HST og de jord-baserede teleskoper, er datafiler i form af lange talkolonner. En nat ved teleskopet eller et par timers observation med HST kan nemt betyde flere måneders databehandling foran computeren for bare at få noget brugbart logik ud af alle disse talkolonner. Forskerne kan lave forskellige grafiske analyser, og det er disse resultater, der offentliggøres i videnskabelige tidsskrifter eller forelægges på astronomiske konferencer.
De flotte og farverige billeder er faktisk mere af hensyn til omverdenen, som naturligvis har et vist krav på at følge med; det er trods alt skatteyderne, som betaler forskningen. Billederne bliver lavet ved hjælp af talkolonnerne, hvor hver enkelt tal omsættes til en lysintensitet af en bestemt værdi, og farverne bliver i de fleste tilfælde forstærket kunstigt for at skabe en større kontrast og dynamik i det færdige billede. Fra hver pixel på CCD'en kan der aflæses, hvor mange fotoner, der har ramt den pågældende pixel og dermed udledes, hvor stor lysintensiteten har været. Billederne viser derfor ikke den helt korrekte virkelighed, men lidt snyd kan sagtens tilgives i dette tilfælde.
SV:Det er liv.
Sindsygt flot. Og kom ikke her og sig, at der ikke ligger noget intelligens bag dette.
Der ligger ikke noget intelligens bag dette.
Altså udover at Hubble teleskopet naturligvis ikke opstod af sig selv :)
Men det gør det ikke mindre smukt - tværtimod, efter min mening.
Det er liv.
Sindsygt flot. Og kom ikke her og sig, at der ikke ligger noget intelligens bag dette.
Fantastisk
Vi må håbe at Hubble's afløser giver os flere og ligeså gode billeder/viden af vores univers.