Annonceinfo

11. december: Første dyregenom kortlagt

JULEKALENDER: Forskerne bag the Human Genome Project kortlagde blandt andet et orme-genom på vejen mod det ultimative: at kortlægge menneskets.

Emner:
Caenorhabditis elegans er ikke tilnærmelsesvis så stor som en regnorm, men har alligevel meget tilfælles med mennesker (Foto: Colourbox)

11. december 1998 offentliggjorde forskere fra The Human Genome Project, at de havde kortlagt genomet fra den lille bitte rundorm Caenorhabditis elegans.

Ormens genom består af 97 millioner basepar, og forskere fra henholdsvis Washington University School of Medicine i St. Louis samt The Sanger Centre i Cambridge, England brugte otte år på at kortlægge genomet. Deres resultater blev publiceret i Science.

Kun én millimeter lang

Den lille orm er omkring én millimeter lang og i familie med flere parasitter, der nyder livet i dyr og menneskers tarme. Caenorhabditis elegans lever dog ikke som snylter, men foretrækker en stille eksistens mellem rådne planter. I laboratoriet lever de i petriskåle og spiser e. coli-bakterier.

På de to til tre uger, ormen lever, oplever den meget af det samme som mennesker. De udvikler sig fra æg, spiser, reproducerer sig, bliver gamle og dør. Derfor er de gode at studere med henblik på at forstå for eksempel udvikling og aldring.

Kortlægningen af ormens dna var en vigtig milepæl i the Human Genome Project, der blev afsluttet to år før tid i 2003. Udover ormen Caenorhabditis elegans blev blandt andet laboratoriemusens dna kortlagt undervejs i projektet.

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Miljø & Naturvidenskab

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.