Voldelige computerspil frikendes af forskere
Svenske forskere gør i nyt studie op med tidligere forskning i sammenhængen mellem computerspil og vold. Det viser sig, at succes i spillene kræver samarbejde og tålmodighed.

Utallige undersøgelser har vist, at aggressive spil skaber voldspsykopater der hærger gader, stræder og skoler. Alene i de seneste to år viser mindst fire undersøgelser, at spillere bliver aggressive af spil.
Den grundlæggende ide er, at den intense og voldelige aktivitet på skærmen, vedvarer efter spillet er slukket.
Men nu gør tre svenske forskere op med den præmis, som de mener er både udokumenteret og fejlagtig.
Aggressive spillere klarer sig dårligere
Forskerne har undersøgt, hvad der egentlig sker, når vi spiller voldelige spil. De har brugt hundredvis af timer på at spille online spil og observere andre spillere via videooptagelser.
Fokus var på komplekse spil, hvor spillerne kæmper mod hinanden i løse hold.
»Vi undersøgte, hvilke egenskaber spillerne skulle bruge for at klare sig godt,« fortæller Jonas Ivarsson, der sammen med Ulrika Bennerstedt og Jonas Linderot fra Gøteborg Universitet står bag undersøgelsen 'How gamers manage aggression'.
»De situationer, spillerne løber ind i, når de spiller disse spil, kræver samarbejde og koordination på et meget højt niveau. Spillere med et køligt, strategisk og præcist overblik klarer sig bedst, mens følelsesladede og aggressive spillere konstant taber.«
Forudindtagede overdrivelser
Det definerende træk ved spillene er med andre ord ikke, at de er voldelige, men at de kræver samarbejde. Derfor ville man - hvis man viderefører andre undersøgelsers præmis om, at man overfører spiltilstanden til virkeligheden - være ekstremt dygtig til at samarbejde, når man slukker spillet.
Men de svenske forskere mener ikke, at der overhovedet er dokumentation for den sammenhæng.
Fakta
Spillet Death Race fra 1976 var det første spil der skabte kontrovers.
I spillet skal man køre monstre, der ligner meget pixelerede mennesker ned.
Programmet 60 Minutes lavede en historie om spillet. Det førte til organiserede protester mod spillet i USA.
Siden har især spillet DOOM været anklaget for at skabe afstumpede mennesker. Blandt andet blev det beskyldt for at være skyld i Columbine High School drabene, da det kom frem, at gerningsmændene spille DOOM.
»De forskere, der taler for synspunktet at spil fremme positiv eller negativ adfærd, uden at redegøre for, hvordan adfærden bliver overført fra den ene situation til den anden, kommer faretruende tæt på at konkludere ud fra forudindtagede præmisser,« skriver forskerne i undersøgelsen.
Tidligere forskning tog fejl
Den danske spilforsker, Lars Konzack, der har en baggrund på Aalborg Universitet, er enig i, at tidligere undersøgelser bygger på en falsk præmis.
Blandt andet fremhæver han et eksperiment på DR, der konkluderede, at spillere blev aggressive efter at have spillet.
»Men det var en tolkning. I virkeligheden viste eksperimentet, at spillere have behov for at røre sig, efter at de havde siddet stille og spillet længe,« siger han.
Vi tror, at al ny underholdning skaber vold
Lars Konzack mener, at meget af forskningen i området er farvet af forskernes subjektive angst for et medie, de dybest set ikke forstår.
»Alle underholdningsmedier fra jazzmusik over tegneserier til kortspil har skabt frygt for at skabe vold og aggression.«
»Tanken er, at spillerne ikke kan adskille spil og virkelighed. Men det er der ikke dokumentation for, og tanken virker meget naiv, når man tænker på, at den første gang blev fremsat i 1976, da computerspil bestod af prikker på en skærm,« siger Lars Konzack.
Undersøgelsen 'How gamers manage aggression: Situating skills in collaborative computer games', er publiceret i Journal of Computer-Supported Collaborative Learning.
Relaterede artikler
Eksterne links
Seneste fra Kultur & Samfund
-
Nye tanker om offentlig styring
20. maj 2013 kl. 16:19Siden 90’erne er debatten om offentlig styring - governance – vokset. Danske og internationale forskere har skrevet en bog, der gennemgår de nye tanker på området.Bringes i samarbejde med Dansk Selskab for Statskundskab -
Forsker bygger unikt byhus af containere
20. maj 2013 kl. 12:19Man kan nå langt med kreativitet. Og det er tilmed ofte billigt at være kreativ. Det er dette forskerhjem et eksempel på. -
Hverken partier eller vælgere er særlig vilde med kvindelige kandidater
19. maj 2013 kl. 10:57Hvis skyld er det, at kun 31,8 procent af kommunalpolitikerne er kvinder? Partierne placerer ikke kvinderne særligt højt på stemmesedlen, og vælgerne hjælper dem kun lidt opad.Bringes i samarbejde med Dansk Selskab for Statskundskab
Mest læste på Videnskab.dk
-
17/05
-
15/05
-
14/05
-
15/05
-
14/05
-
14/05
-
15/05
-
16/05
-
20/05
-
17/05
Det læser andre lige nu
-
Gå en tur, og bliv klog
17. juli 2012 kl. 09:24 -
Kometen Lemmon udspyr materiale
19. maj 2013 kl. 15:42 -
Forældre vil ikke have febersyge børn
11. juni 2010 kl. 09:38
Spørg Videnskaben
-
Hvordan lavede man fontæner uden el?
20. maj 2013 kl. 10:21 -
Hvorfor blandes signaler fra radio, telefon, internet og GPS ikke sammen i luften?
16. maj 2013 kl. 12:44
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
10:54
-
10:30
-
10:01
-
09:37
-
02:58
Mest sete video
-
Lær at gå på opdagelse i kaffens smag
14. maj 2013 kl. 14:21 -
X-51A: Vellykket hypersonisk flyvetur
15. maj 2013 kl. 12:30 -
Astronaut fremfører David Bowies 'Space Oddity' i rummet
15. maj 2013 kl. 09:44
Seneste kommentarer
-
Af Peter Ole Kvint for 26 sekunder siden
[Danske børns pubertet er under forskerobservation]
-
Af Frits Knudsen for 11 minutter 55 sekunder siden
[Ti myter om vaccinationer]
Seneste blogindlæg
-
Dræb, dræb, dræb! Nej ... liiiige et øjeblik: De machiavelliske følelser i Game of Thrones
Af Rikke Schubart, Lektor -
Hvorfor formidler forskere?
Af Kristian H. Nielsen, Lektor, Center for Videnskabsstudier
På forsiden lige nu
-
Hverken partier eller vælgere er særlig vilde med kvindelige kandidater
-
18. maj 1993: Lignende oprør kan rive dig med i en rus
-
Danske børns pubertet er under forskerobservation
-
Forskere sætter hårdt ind mod nakke- og skuldersmerter
-
Slip din viden løs - ny håndbog i forskningsformidling fra Videnskab.dk
-
Hvorfor blandes signaler fra radio, telefon, internet og GPS ikke sammen i luften?
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Trekronergade 26 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-2500 Valby | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Generel synsvinkel på Computerspil fra forældre fra før '80
Når man hører hvad forældre fra før 80'erne siger om computerspil så har de en meget hadefuld toneleje mht. brug af computerspil, og af erfaring fra mine forældre så bliver de ved med at hentyde til at det er skadeligt at spille "de der computerspil" og jeg er enig med Ove at der kræves en hård og dyb undersøgelse på det punkt at de ny moderne spil er "skadelige" for den rationelle del af vores hjerne.
Behov for forskning omkring volds spil.
Tommy Nagel enig.
Der er behov for seriøs forskning på området.
Forudfattethed i forhold til videnskabeligt resultat.
Lars Konzak mener, at meget af forskningen i området er farvet af forskernes subjektive angst for et medie, de dybest set ikke forstår.
Jeg mener, at AL forskning er dybt forankret af forskernes subjektive hensigter; som nogle gange kan reduceres til: "Jeg kan godt lide at spille voldelige computerspil." Hvilket i sin uerkendte form vil tendensere til at munde ud i en selvforståelse der er mere akceptabel for individet selv og i sin præsentation overfor andre.