Annonceinfo

Unge på billig alkohol kommer mere til skade

Ny engelsk undersøgelse viser, at unge på 15-16 år ofte kommer galt af sted, når de drikker. Værst går det for dem, som drikker billig cider og gør det uden forældrenes kontrol.

Drikker du billig alkohol, risikerer du oftere at komme galt afsted, viser en ny, engelsk undersøgelse. (Foto: Colourbox)

Det kommer måske ikke som noget stort chok, at engelske unge drikker meget. Det er nok heller ikke overraskende, at billig alkohol og forældre-fravær forværrer de unges druk.

Men nu er det dokumenteret i dagens udgave af det videnskabelige tidsskrift BMC Public Health:

Forskere fra Liverpools John Moores University og Trading Standards har undersøgt drikkevanerne hos 9.833 15- og 16-årige fra det nordvestlige England, og de har set på, hvor meget de unge kommer 'i uføre':

Fortryder sex

Oplever voldelige episoder

Har 'black out', hvor de glemmer, hvad de har lavet

Drikker på offentlig steder

Det viste sig, at hele 35,9 procent af de unge, der drak uden for hjemmet, havde haft en af de uheldige oplevelser. Hvis forældrene kontrollerede alkoholforbruget, ved at de unge fik drikkevarerne hjemmefra og kun drak en gang om ugen, så faldt andelen, det gik galt for, til 19,9 procent.

Det mener lederen af undersøgelsen, professor Mark Bellis, dog stadig er alt for mange:

»Vi fandt ingen typiske drikkemønstre, hvor børnene slet ikke kom til skade,« siger han i en pressemeddelelse.

Billig cider lig med problemer

En anden faktor, som spillede ind, var prisen på drikkevarerne: Jo billigere alkohol, de unge drak, desto flere skader fik de. Især hang flasker med billig cider sammen med druk i gader og parker, vold og uønsket sex.

Samme effekt kunne forskerne ikke finde med 'alcopops', der ellers kan minde om cider, formentlig på grund af den højere pris for produkter som Bacardi Breezer og Cult Shaker.

Resultaterne får Mark Bellis til at advare:

»Den negative effekt af alkohol er betydelig. De forældre, der tillader børn på 15-16 år at drikke, kan begrænse skaderne ved kun at tillade, at de unge drikker en gang om ugen, og under ingen omstændigheder tillade 'binge-drinking' (voldsom weekenddruk, red.),« siger den engelske forsker.

Han opfordrer samtidig myndighederne til at hæve prisen på billige alkoholprodukter.

Bekræfter danske tal 

Den nye engelske undersøgelse bekræfter tal fra Sundhedstyrelsen i Danmark og unges oplevelser i forbindelse med druk:

I Danmark

  • har næsten en femtedel af unge mænd mellem 16 og 20 år prøvet at være i slagsmål, fordi de har drukket alkohol
     
  • har lidt under halvdelen af pigerne i samme aldersgruppe har haft problemer med deres venner på grund af alkohol
     
  • har 16 procent af pigerne og ni procent af drengene har haft uønsket sex, fordi de har drukket alkohol.

 

Vi manipulerer ikke

Hej Alfred (går jeg ud fra?)
Jeg har med vilje netop ikke skrevet overskriften "Billig alkohol giver flere skader". Overskriften som den er nu, synes jeg er dækkende.
Om det er den billige alkohols kvalitet eller et større indkøb af alkohol, der er årsagen til flere ulykker, mener jeg er en akademisk diskussion, som ikke ændrer på konklusionen.
Men da afgjort et spørgsmål, som vi må håbe, de forsker mere i. 
God weekend

Manipulation

Det fremgår endnu engang ikke af artikler skrevet af danske journalister, hvad hovedproblematikken er.
I denne artikkel synes konklusionen at være, at den billige alkohol er skyld i ulykker. I sig selv er dette vel en ret vild konklusion. Der mangler kommentarer på, om kvalitetten af den billige alkohol er skyld i fejlbedømmelser fra brugerens side, eller om den lave pris resulterer i råd til indkøb af højere kvantitet af varen, hvorfor forbruget og promillen bliver højere, hvorfor brugeren mister størrer grad af kontrol over sine handlinger, hvorfor vedkommende kommer mere til skade.
Konklusionen på denne artikkel må absolut være: det' en ommer for journalisten!

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Kultur & Samfund

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.