Unge på billig alkohol kommer mere til skade
Ny engelsk undersøgelse viser, at unge på 15-16 år ofte kommer galt af sted, når de drikker. Værst går det for dem, som drikker billig cider og gør det uden forældrenes kontrol.

Det kommer måske ikke som noget stort chok, at engelske unge drikker meget. Det er nok heller ikke overraskende, at billig alkohol og forældre-fravær forværrer de unges druk.
Men nu er det dokumenteret i dagens udgave af det videnskabelige tidsskrift BMC Public Health:
Forskere fra Liverpools John Moores University og Trading Standards har undersøgt drikkevanerne hos 9.833 15- og 16-årige fra det nordvestlige England, og de har set på, hvor meget de unge kommer 'i uføre':
Fortryder sex
Oplever voldelige episoder
Har 'black out', hvor de glemmer, hvad de har lavet
Drikker på offentlig steder
Det viste sig, at hele 35,9 procent af de unge, der drak uden for hjemmet, havde haft en af de uheldige oplevelser. Hvis forældrene kontrollerede alkoholforbruget, ved at de unge fik drikkevarerne hjemmefra og kun drak en gang om ugen, så faldt andelen, det gik galt for, til 19,9 procent.
Fakta
Det mener lederen af undersøgelsen, professor Mark Bellis, dog stadig er alt for mange:
»Vi fandt ingen typiske drikkemønstre, hvor børnene slet ikke kom til skade,« siger han i en pressemeddelelse.
Billig cider lig med problemer
En anden faktor, som spillede ind, var prisen på drikkevarerne: Jo billigere alkohol, de unge drak, desto flere skader fik de. Især hang flasker med billig cider sammen med druk i gader og parker, vold og uønsket sex.
Samme effekt kunne forskerne ikke finde med 'alcopops', der ellers kan minde om cider, formentlig på grund af den højere pris for produkter som Bacardi Breezer og Cult Shaker.
Resultaterne får Mark Bellis til at advare:
»Den negative effekt af alkohol er betydelig. De forældre, der tillader børn på 15-16 år at drikke, kan begrænse skaderne ved kun at tillade, at de unge drikker en gang om ugen, og under ingen omstændigheder tillade 'binge-drinking' (voldsom weekenddruk, red.),« siger den engelske forsker.
Han opfordrer samtidig myndighederne til at hæve prisen på billige alkoholprodukter.
Relaterede artikler
Bekræfter danske tal
Den nye engelske undersøgelse bekræfter tal fra Sundhedstyrelsen i Danmark og unges oplevelser i forbindelse med druk:
I Danmark
-
har næsten en femtedel af unge mænd mellem 16 og 20 år prøvet at være i slagsmål, fordi de har drukket alkohol
-
har lidt under halvdelen af pigerne i samme aldersgruppe har haft problemer med deres venner på grund af alkohol
- har 16 procent af pigerne og ni procent af drengene har haft uønsket sex, fordi de har drukket alkohol.
Seneste fra Kultur & Samfund
-
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft
24. maj 2012 kl. 10:47Venstreorienterede politikere misforstår den måde, menneskets hjerne fungerer på. Derfor har de svært ved at sætte den politiske dagsorden. Sådan lyder det fra den amerikanske super-forsker George Lakoff. -
Sådan bliver Offentligt-Privat Partnerskab en succes
24. maj 2012 kl. 03:56Politikerne vil gerne have flere Offentligt-Private Partnerskaber. Nu viser ny afhandling, at partnerskabet går galt, hvis der er uklare mål og aftaler og manglende motivation til partnerskabet. -
Test: Er du arbejdsnarkoman?
22. maj 2012 kl. 13:05Norske forskere har lavet et nyt værktøj, så du kan tjekke, hvor svært det er for dig at efterlade arbejdet på kontoret. Test dig selv her.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24 -
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft
24. maj 2012 kl. 10:47 -
Dolkhaler i stærk tilbagegang
5. november 2010 kl. 08:51
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Bernadette Rubin for 42 minutter 29 sekunder siden
[Hvorfor sker der så lidt i pinsen?]
-
Af Claus Nielsen for 43 minutter 57 sekunder siden
[Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















Vi manipulerer ikke
Hej Alfred (går jeg ud fra?)
Jeg har med vilje netop ikke skrevet overskriften "Billig alkohol giver flere skader". Overskriften som den er nu, synes jeg er dækkende.
Om det er den billige alkohols kvalitet eller et større indkøb af alkohol, der er årsagen til flere ulykker, mener jeg er en akademisk diskussion, som ikke ændrer på konklusionen.
Men da afgjort et spørgsmål, som vi må håbe, de forsker mere i.
God weekend
Manipulation
Det fremgår endnu engang ikke af artikler skrevet af danske journalister, hvad hovedproblematikken er.
I denne artikkel synes konklusionen at være, at den billige alkohol er skyld i ulykker. I sig selv er dette vel en ret vild konklusion. Der mangler kommentarer på, om kvalitetten af den billige alkohol er skyld i fejlbedømmelser fra brugerens side, eller om den lave pris resulterer i råd til indkøb af højere kvantitet af varen, hvorfor forbruget og promillen bliver højere, hvorfor brugeren mister størrer grad af kontrol over sine handlinger, hvorfor vedkommende kommer mere til skade.
Konklusionen på denne artikkel må absolut være: det' en ommer for journalisten!