PISA-test til voksne er på vej
Det er ikke kun børnene, der skal PISA-testes. Nu skal OECD også finde ud af, hvor gode voksne er til læsning, læring og andre nyttige færdigheder.

OECD har tidligere kortlagt børns læreevner gennem den kendte PISA-undersøgelse.
Nu skal organisationen til at kortlægge læse- og læreevnen hos voksne.
»Undersøgelsen kan give indsigt i, hvordan færdighederne og kompetencerne påvirker den sociale og økonomiske situation, både for enkeltindividet og for selve landene,« siger projektleder Elisabeth Rønning fra det norske Statistisk sentralbyrå (SSB).
Til efteråret gennemfører SSB den norske del af undersøgelsen, hvor 5000 personer i alderen 16-65 vil blive interviewet.
SSB skal undersøge læse- og matematikevnerne hos de voksne nordmænd, såvel som evnen til at løse opgaver ved hjælp af en computer.
»Undersøgelsen skal indsamle et bredt spektrum af information om deltagerne, herunder hvordan de bruger deres evner i arbejdslivet, derhjemme eller i lokalmiljøet,« siger Rønning.
Voksen-PISA skal give nye, internationale data
I alt skal 130.000 personer fra 26 lande deltage i den internationale undersøgelse.
Undersøgelsen skal give internationalt sammenlignelige data, som kan bruges til at analysere sammenhænge mellem en persons uddannelses- og arbejdserfaring og deres tilknytning til arbejdsmarkedet og rent faktiske færdigheder.
»Når resultaterne foreligger i 2013 kan Norge sammenligne sig med blandt andet Danmark, Sverige, Finland, Frankrig, Polen, USA, Japan og Australien,« fortæller Rønning.
Hensigten med undersøgelsen er at måle færdigheder og kompetencer, der kræves af mennesker for at kunne deltage optimalt i samfundslivet og have en sund økonomi.
Den indsamlede data skal blandt andet bruges af myndigheder og forskere i ind- og udland.
»Det her er helt ny viden. Et af målene med undersøgelsen er at hjælpe myndighederne til bedre at forstå, hvordan uddannelserne kan udvikle disse færdigheder,« siger Elisabeth Rønning.
© forskning.no. Oversat af Magnus Brandt Tingstrøm
Relaterede artikler
Seneste fra Kultur & Samfund
-
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft
24. maj 2012 kl. 10:47Venstreorienterede politikere misforstår den måde, menneskets hjerne fungerer på. Derfor har de svært ved at sætte den politiske dagsorden. Sådan lyder det fra den amerikanske super-forsker George Lakoff. -
Sådan bliver Offentligt-Privat Partnerskab en succes
24. maj 2012 kl. 03:56Politikerne vil gerne have flere Offentligt-Private Partnerskaber. Nu viser ny afhandling, at partnerskabet går galt, hvis der er uklare mål og aftaler og manglende motivation til partnerskabet. -
Test: Er du arbejdsnarkoman?
22. maj 2012 kl. 13:05Norske forskere har lavet et nyt værktøj, så du kan tjekke, hvor svært det er for dig at efterlade arbejdet på kontoret. Test dig selv her.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Mobiltelefoni i vejen på vejen
15. januar 2012 kl. 05:54 -
Muslimer laver egne menneskerettigheder
11. april 2012 kl. 03:56 -
Fisk krymper i varmere verdenshave
10. maj 2011 kl. 09:35
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Niels-Jørgen Hvidberg for 10 minutter 13 sekunder siden
[Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?]
-
Af Michael Kjems for 2 timer 34 minutter siden
[Hvorfor sker der så lidt i pinsen?]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk



















