Kan det bringe liv i fare at vise Osamas lig?
Et demokratisk samfund skal kunne stå ved sine gerninger og tåle at delagtiggøre offentligheden i dem. Men hvad hvis der er risiko for, at det koster menneskeliv, spørger en blogger på Videnskab.dk

Efter likvideringen af Osama bin Laden og bortskaffelsen af hans lig i havet har der været ophedet diskussion om, hvorvidt billedet af hans lig skal offentliggøres.
På Videnskab.dks filosofi-blog dykker en dansk forsker nu ned i dilemmaet.
Selvom det burde være en god idé at fremlægge dokumentationen for handlingen, kan det også blive tolket som krænkelse i nogle dele af verden.
Billede kunne blive et effektivt værktøj i propaganda øjemed både hos de, der ønskede likvideringen, og de der ikke gjorde.
Adjunkt og ph.d. i filosofi Caroline Schaffalitzky tager fat på en moralfilosofisk analyse af dilemmaet om billedet af Osamas lig, og dykker ned i vores menneskelige nysgerrighed, det moralsk korrekte i at vise skræmmende billeder, samt skabelsen af myter og de konsekvenser i samfundet en eventuel offentliggørelse kan få.
Læs – og kommentér – hele blogindlægget her.
Seneste fra Kultur & Samfund
-
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft
24. maj 2012 kl. 10:47Venstreorienterede politikere misforstår den måde, menneskets hjerne fungerer på. Derfor har de svært ved at sætte den politiske dagsorden. Sådan lyder det fra den amerikanske super-forsker George Lakoff. -
Sådan bliver Offentligt-Privat Partnerskab en succes
24. maj 2012 kl. 03:56Politikerne vil gerne have flere Offentligt-Private Partnerskaber. Nu viser ny afhandling, at partnerskabet går galt, hvis der er uklare mål og aftaler og manglende motivation til partnerskabet. -
Test: Er du arbejdsnarkoman?
22. maj 2012 kl. 13:05Norske forskere har lavet et nyt værktøj, så du kan tjekke, hvor svært det er for dig at efterlade arbejdet på kontoret. Test dig selv her.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Metabolomics er fremtiden
16. februar 2010 kl. 15:13 -
Hvorfor bliver vi afhængige af Facebook?
6. oktober 2011 kl. 12:39 -
Koffein-doping mod rygerben
26. november 2009 kl. 04:00
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Peter Hyldgård for 54 minutter 13 sekunder siden
[NYT OM NAVNE]
-
Af Flemming Rickfors for 1 time 23 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















Moralsk rigtigt?
"Gid det var så nemt, det største kup USA har gjort og så vil de sku ikke engang vise dem frem for offentligheden, jeg syntes at det lugter meget, rigtigt dårligt endda."
Er det moralsk rigtigt at vise billeder af døde fjender?
Hensynet til præsident Obama
Grunden til ikke at offentliggøre billederne af Osama bin Laden var den at det ville være ikonografisk billede. Obamas præsident periode ville blive husket med et billede af den døde Osama og ikke med et billede af Obama. En mand som Osama bin Laden er ikke værd at huske på. Psykopater har behov for en udløsende faktor for at deres sygdom, men det var en mindre grund. Det billede som har været vist i tv2 og andre steder er lavet længe inden han døde. Det var nødvendigt at dræbe ham, på grund af dem måde som CIA havde fået oplysningerne på.
Problemet var også at et billede af Osama bin Laden ikke var nok til at overbevise tvivlerne. De skulle helst røre hans lig. De mest hårdnakkede tvivlere fik derfor lov til at se billederne i det ovale værelse. Og det virkede:-)
Bin laden døde december 2001
Så derfor vil det være umulig at vise et foto af ham. Propaganda maskinen er afsløret for mange år siden, det er der intet nyt i.
Bin Larding
Hør nu her fru Maj Bach Madsen, det vil værken gøre fra eller til med de billeder.
Disse psykopater vil blive ved med at dræbe uanset om billederne blev vist eller ej.
Du går måske ud fra at de ikke vil gøre os noget, men hvis vi viser hans billeder så vil de blive så mopset at de igen starter med at slå uskyldige ihjel.
Gid det var så nemt, det største kup USA har gjort og så vil de sku ikke engang vise dem frem for offentligheden, jeg syntes at det lugter meget, rigtigt dårligt endda.
Det billede, du så på tv2 kl.
Det billede, du så på tv2 kl. 7.30 mandag morgen er manipuleret http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-39481230:sådan-blev-dødsfoto-manipuleret.html
??
Jeg undrer mig såre. Er der virkelig ingen der så nyheder på tv2 kl 7.30 mandag morgen. Dagen efter nedskydningen af Bin Laden?
Der viste man midt i indslaget et billede af den døde terrorist. Han var skudt over højre øjenbryn - og ikke venstre, som man sagde d.d. i GO morgen tv.
Hans øjne var åbne, og der var blod på højre kind. Iøvrigt så han ud, som om han var slået i ansigtet. Kun det sidste kunne være problematisk. For ellers var ligets hoved mindre ødelagt end andre billeder, vi har set af skudte mennesker.
Jeg har pr mail spurgt tv2's redaktion om dette billede. De har ikke svaret endnu d.d.