Gucci-tasken oser af sex – synes kvinder
Kvinder går med mode-tasker for at udstråle, at de er kvinder. Samtidig har taskerne en række seksuelle undertoner, som mænd ikke fanger.

En flot kvinde i modetøj vugger ned ad Strøget i København. Hun fanger mændenes blikke.
Under den sensuelle kjole skimtes hendes lingeri. De højhælede sko giver hende en gyngende gang.
Alt tøjet fremhæver hendes kvindelighed og krop over for mændene. Men så er der tasken. Louis Vuitton-tasken.
En mode-taske, der får kvinden til at føle sig som kvinde – men som ikke får hende til at virke mere sexet på mændene.
I hvert fald hvis man skal tro forskningsadjunkt Erik Hansen-Hansen fra Danmarks Designskole og Center for Designforskning. Han undersøger hvilken rolle luksus-mode-tasker med logoer spiller i vores kultur.
»Når kvinder går med logo-tasker, henvender de sig mere til andre kvinder end til mænd,« konstaterer Erik Hansen-Hansen.
»Havde det været anderledes, ville vi se, at mænd gik mere op i taskerne som seksuelle objekter. For eksempel ville vi se pornosider på internettet, der handlede om logo-tasker.«
Mange grunde til at kvinder går med tasker
Erik Hansen-Hansens forskning viser, at kvinder går med logo-tasker af mange forskellige grunde:
-
Taskerne markerer, at den, der bærer dem, tilhører et særligt køn. At hun er kvinde, ikke mand.
-
De symboliserer status, fordi taskerne bliver forbundet med noget luksuriøst og dyrt.
-
De symboliserer sex, fordi reklamer har vænnet os til at se mode-taskerne på smukke, erotiske modeller.
-
De viser, at man er noget særligt, et individ med en særlig taske.
- Og så bliver de brugt til at opbevare makeup og andre kvindeting i.
Forsker måtte undersøge natteliv og pornosider
Fakta
Logo-tasker er tasker, der kommer fra kendte luksus-modehuse som Prada, Gucci og Louis Vuitton. På nogle af taskerne er modehusets logo meget tydeligt. På andre er logoerne mere skjult. Der er det kun taskens specielle form, der viser omverdenen, at den er fra et dyrt modehus.
For at finde frem til sine resultater, måtte Erik Hansen-Hansen undersøge alle de steder, taskerne kunne tænkes at spille en rolle for folk.
De populære mode-tasker har derfor bragt ham fra modeblade, ud i nattelivet og til internettets porno-sider.
»De her ting er ikke noget, man kan måle. De foregår på et mere subtilt, symbolsk plan,« fortæller Erik Hansen-Hansen.
Tasker markerer køn, men er ikke sexede
For hver af sine små undersøgelser, tilføjede Erik Hansen-Hansen en ny brik til billedet af, hvordan vi bruger og opfatter tasker med dyre mærker.
Til sidst havde han blotlagt det opsigtsvækkende paradoks:
-
På den ene side går kvinder med tasker for at vise mænd, at de er kvinder.
- På den anden side synes mænd ikke, at der er noget specielt sexet ved taskerne.
Mænd tænder på andet kvindetøj
Det er mærkeligt, at tasker, der er knyttet så stærkt til kvindekønnet, ikke er sexede for mænd.
For mange andre kvinde-accessories kan tænde mænd:
-
Det korte skørt
-
Skoene
-
Det stramme korset
- De lange støvler, der smyger sig op ad en kvindes ben
Logo-tasker fremhæver ikke kvindens krop
Der er en vigtig forskel på flertallet af kvinde-accessories og logo-tasken, fortæller Erik Hansen-Hansen.
»Korte skørter, undertøj, støvler og andre beklædningsgenstande fremhæver kvindekroppen eller modellerer den. Tøjet danner derfor potentielt grobund for en seksuel fetich. Men det gør logo-taskerne ikke på samme måde.«
Fakta
Seksuel fetichisme er en seksuel tiltrækning til en helt bestemt ting. Nogle feticher kan mange se det sexede i – for eksempel dameundertøj, som mænd forbinder med kvindekroppen. Andre virker mærkelige på dem, som ikke har netop den fetich – for eksempel kolde, nyfangede fisk.
»I dag uploader folk selv billeder og video på internettet og blogs, som viser, hvilken fetich de har – undertøj, ridestøvler osv.«
»Der er også mange muligheder for at skabe pornografi med logo-tasker. Men den pornografi findes bare ikke,« konstaterer Erik Hansen-Hansen.
Taske-reklamer driver af sex
Noget kunne tyde på, at kvinder – i modsætning til mænd – forbinder mode-taskerne med noget seksuelt. Når modehusene skal sælge deres tasker, laver de nemlig reklamer, der placerer taskerne i et sex-drivende univers.
»Hvis du ser på annoncer for logo-tasker og anden luksusmode, viser de altid æggende, ultra-smukke kvinder i sensuelle, forførende omgivelser.«
»Taskerne bliver på den måde indkodet med erotik. Der kommer til at knytte sig en seksuel værdi til taskerne.«
»Den seksuelle værdi opstår, fordi taskerne igen, igen og igen bliver forbundet med noget seksuelt i modereklamerne,« siger Erik Hansen-Hansen.
Arabiske kvinder udnytter taskens sex-signaler
Selvom tingene foregår på et symbolsk plan, er symbolerne tydelige over hele verden.
Gadebilleder fra alverdens storbyer viser, at kvinder overalt – fra arabiske til asiatiske lande – har forstået, at taskerne udsender paradoksale seksuelle signaler.
-
På den ene side får tasken folk til at tænke på kvindelighed. Og modebranchens sex-osende taske-univers smitter af på den, der bærer logo-tasken.
- På den anden side er det som sagt svært at forklare hvorfor, der skulle være noget sexet ved tasken. Den fremhæver på ingen måde kvindernes former fysisk.
I Asien gør tasken dig diskret sexet
Fakta
Erik Hansen-Hansens forskning tager udgangspunkt i verdenskendt luksus-mode. Han har set nærmer på, hvordan vi opfatter mode fra mærker, som de fleste vil kalde luksuriøse. Altså modehuse som: Chanel, Dior, Prada, Gucci og Louis Vuitton.
De paradoksale seksuelle signaler bliver udnyttet af kvinderne i flere asiatiske lande. I Asien har kvinder traditionelt haft svært ved at udstille sig selv seksuelt.
Men med logo-taskerne kan kvinderne i bogstaveligste forstand holde deres seksualitet væk fra kroppen – men alligevel have den med under armen.
»I nogle asiatiske lande er kvinderne meget tilknappede. Men de kan signalere køn og seksualitet ved at gå med en logo-taske.«
»De mest opsigtsvækkende eksempler er naturligvis burka-klædte kvinder i arabiske lande, som vælger at vise deres køn ved at gå med en logo-taske,« siger Erik Hansen-Hansen.
Logotasker er fremtidens sex-symboler
Logo-taskerne er altså et meget stærkt symbol, når en kvinde vil markere, at hun er kvinde. Og symbolets styrke er så stor, at det med tiden vil ændre mænds syn på taskerne.
»Lur mig, om ikke logo-tasker bliver til seksual-objekter som tiden går. I dag hører man ikke om folk, der har fetichistisk sex med tasker.«
»Men hvem ved, hvordan vi opfatter dem om 50 år? Engang syntes mænd, at kvindehandsker var noget af det mest sexede. Så de ting ændrer sig hele tiden,« konstaterer Erik Hansen-Hansen.
Hans forskning i luksusmode og de forunderlige logo-tasker er ikke færdig. Men han har indtil videre publiceret en række artikler om emnet.
Relaterede artikler
Videnskabelige kilder
Eksterne links
Seneste fra Kultur & Samfund
-
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft
24. maj 2012 kl. 10:47Venstreorienterede politikere misforstår den måde, menneskets hjerne fungerer på. Derfor har de svært ved at sætte den politiske dagsorden. Sådan lyder det fra den amerikanske super-forsker George Lakoff. -
Sådan bliver Offentligt-Privat Partnerskab en succes
24. maj 2012 kl. 03:56Politikerne vil gerne have flere Offentligt-Private Partnerskaber. Nu viser ny afhandling, at partnerskabet går galt, hvis der er uklare mål og aftaler og manglende motivation til partnerskabet. -
Test: Er du arbejdsnarkoman?
22. maj 2012 kl. 13:05Norske forskere har lavet et nyt værktøj, så du kan tjekke, hvor svært det er for dig at efterlade arbejdet på kontoret. Test dig selv her.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Mobning er et symptom på social angst
13. februar 2009 kl. 04:00 -
Da gravhunden blev kortbenet
30. august 2009 kl. 04:53 -
D-vitamin: Psykiske sygdomme kan skyldes for lidt sol
26. april 2010 kl. 11:02
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Flemming Rickfors for 22 minutter 31 sekunder siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
-
Af sonja hashøj for 25 minutter 22 sekunder siden
[Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















en bedre verden
Forhåbentlig vil artiklen få bare en kvinde til at se hvor ulækker de er med til at gøre verden..
Et stille håb..
Ellers håber jeg også snart at marketing, branding osv. uddør..
Er det formidlingen eller forskningen, der er under lavmålet?
Her kommer det i alt fald til at fremstå meget useriøst og uvidenskabeligt. Det er meget svært at forestille sig, at det skal kunne anvendes til noget brugbart, som forudsætter ekspertise at komme frem til.
Men det er jo først og fremmest forskningsformidlingen, vi tager stilling til her....
"Og så bliver de brugt til at opbevare makeup og..."
Haha, du har helt ret.
Synes især det går galt ved sætningen, som du også nævner, "Og så bliver de brugt til at opbevare makeup og andre kvindeting i".
Hvem i alverden har dog sponsoreret den forskning?
Material girls
Ikke ligefrem overraskende forskning, må man sige. Jeg vil faktisk gå så langt som til at sige at tasker kan være meget usexede.
Som mand er det ofte en lyst-slukker at se de mange taske-behængte kvinder. Ofte er taskerne store og slaskede, og deres design udstråler overfladiskhed og dum materialisme.
Og ikke mindst de tasker hvor der bare står GUCCI GUCCCI GUCCI GUCCI over det hele signalerer dårlig/manglende smag, og måske også en grad af utilfredshed med livet, altså 'fattig-finhed'. Og det er særdeles usexet.
Hvis en kvinde har en taske der udstråler personlighed/humor kan det være sjovt, men overfladisk materialisme (hjulpet på vej af vulgære og infame reklamer helt fra livets start) er på ingen måde sexet.
http://www.youtube.com/watch?v=gDW_Hj2K0wo
Stenalderkvinden
Dametasken er en reminiscens fra kvindens rolle i jæger og samler samfundet. Det er samme årsag at kvinder har cykelkurve på deres cykler. Cyklen viser hvem der er jæger og hvem der er samler.
Gucci-tasken oser af sex - syntes kvindelig...
...statsministerkandidat.
Osse selv om Gucci-tasken er falsk!
Sexet film??
Den film er kun sexet, hvis man tænder på 14-årige piger med anoreksi.
Det gådefulde køn
Mænd må ikke rode i kvinders tasker, da de opbevare deres sjæl eller hemmeligheder i dem. Det er ren magi.
Top forskning
Efter 17 år lange og grundige studier er en af landets førende forskere kommet frem til flg.:
Taskerne markerer, at den, der bærer dem, tilhører et særligt køn. At hun er kvinde, ikke mand.
Og så bliver de brugt til at opbevare makeup og andre kvindeting i.
... kvinder med tasker for at vise mænd, at de er kvinder.
Og for at komme frem til disse banebrydende opdagelser har den stakkels mand måtte kikke på internetporno i årevis og hans forskning i luksusmode og de forunderlige logo-tasker er ikke færdig. Så han er de næste mange år tvungen til at se på mere internetporno så han kan afslutte sine studier og berige os med flere opdagelser som f.eks.:
Mænd går ikke med dametasker fordi de er mænd
Mænd der køber dametasker bruger dem som gaver til kvinder.
Mange kvinder bruger tasker fordi der ikke er lommer i deres tøj.
Kvinder der ikke bruger dametasker hælder alt deres makeup i deres mænds lommer når de skal i byen.
Vi venter i spænding......