Annonceinfo

Den ultimative dyst for computerspils-elskere

Hvem er bedst? Den gule Pac-Man eller de jagende spøgelser? Computerprogrammer med kunstig intelligens kæmper om at blive mester i det klassiske arkadespil Ms. Pac-Man. De kan dog stadig ikke slå mennesker.

Det legendariske spil Pac-Man, hvor et gult hoved skal spise små prikker og samtidig undgå selv at blive spist af spøgelser, er knaldgod underholdning.

Det opfølgende successpil, som havde fru Pac-Man i hovedrollen, blev om muligt endnu mere populært.

Og nu er der kommet endnu flere spillere til. Flere computerprogrammører har nemlig deltaget i en konkurrence om at lave den bedste kunstige Ms. Pac-Man-spiller.

Men computerne har fået flere muligheder end os mennesker.

Programmørerne kunne nemlig vælge at skrive programmer, som i stedet styrer de spøgelser, som jagter den gule figur i spillet.

Resultatet fra konkurrencen blev offentliggjort for nylig på den årlige Congress on Evolutionary Computation i New Orleans, og der er gode nyheder til alle.

De kunstige spillere er gode, men vi mennesker er stadig langt bedre.

University of Essex blev topscorer

Deltagerne i Ms. Pac-Man versus Ghost Team Competition skrev programmer for enten Ms. Pac-Man eller de fire spøgelser og konkurrerede mod hinanden flere omgange. Mens programmerne, som styrede Ms. Pac-Man forsøgte at spise flest mulige prikker, var spøgelsesholdets mål at forhindre hende i at gøre netop det.

Derfor handlede det for Ms. Pac-Man-programmerne om at få så høj et pointtal som muligt, mens spøgelsesprogrammerne forsøgte at få et så lavt pointtal som muligt.

17 programmer var tilmeldt, og de var skrevet af 13 forskellige programmører fra ni forskellige lande. I alt blev der spillet 661 spil, før der kunne kåres en vinder.

Programmet Atif, som er skrevet på University of Essex fik den højeste Ms. Pac-Man-score med 69.240 point.

Legacy2TheReckoning fra samme universitet var det bedste af spøgelsesprogrammerne, da det fik den laveste score – 410 point.

Oprindelige spøgelser lavet til underholdning

Til sammenligning har den bedste menneskelige Ms. Pac-Man-spiller, Abdner Ashman fra New York, en highscore på 921.360 point. Ifølge en af konkurrencens arrangører, Phillipp Rohlfshagen, viser dette, at vi stadig er bedre end computerne, i hvert fald til visse ting.

»Jeg vil mene, at de bedste 'professionelle' Ms. Pac-Man-spillere vil være bedre end en hvilken som helst kunstig spiller i dag,« siger han til NewScientist.

Men der er forbehold ved denne sandhed.

Det klassiske arkadespil er nemlig ikke det samme som det spil, de kunstige spillere spiller. Spøgelsesholdet i arkadespillet er nemlig skrevet for at underholde og engagere den menneskelige spiller og er altså ikke programmeret til altid at forsøge at tage Ms. Pac-Man for enhver pris.

I denne konkurrence blev spøgelses-programmerne skrevet med henblik på at være så effektive mordere som muligt, og det gør spillet meget sværere.

Men hvem ville så vinde i en konkurrence mellem for eksempel Ashman og Legacy2TheReckoning? Det ved ingen, før en eller anden sætter dem op imod hinanden og trykker play.

© forskning.no. Oversat af Magnus Brandt Tingstrøm

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Kultur & Samfund

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.

Seneste blogindlæg