Sund teori - sød praksis
Valget mellem en fed fristelse og en sund snack er måske oplagt for mange i disse sundhedsfokuserede tider. Men så er der jo lige det der med teori og praksis...

Efter en smule tankevirksomhed har du altså bestemt dig: I dag bliver det en let, knasende og forfriskende salat frem for en stor skålfuld chips til tv-filmen.
Men hvis du stiller chips og salat op som to alternativer foran din næse, kan de gode intentioner hurtigt fejes af bordet. Salaten forsvinder ud i den blå luft. Det peger ny hollandsk forskning i hvert fald mod.
Den aktuelle undersøgelse kommer fra Wageningen University and Research Centre, og er publiceret i september/oktober-udgaven af tidsskriftet 'Journal of Nutrition Education and Behavior'.
Sundt blev til sødt
Forskerne viser, at det er en betydelig inkonsekvens mellem intentionerne om at vælge sunde snacks og de valg, som faktisk foretages.
585 personer blev spurgt om, hvad de ville vælge som snack: et æble, en banan, et stykke chokolade eller en belgisk vaffel som indeholder mørk sirup. De var alle kontorarbejdere, og blev rekrutteret fra kantinen, hvor de normalt spiser frokost.
Det første som skete var, at omkring halvdelen af deltagerne gav tilbagemelding om, at de ville vælge æble eller banan, ifølge en pressemeddelelse fra Elsevier, udgiveren af tidsskriftet.
Når valgene materialiserede sig foran dem en uge senere, var der imidlertid 27 procent af dem som løb fra de sunde intentioner og hoppede over i chokolade/vaffel-gruppen.
Forblev i vaflens greb
Et tilsvarende skift fandt ikke sted hos dem, som på forhånd havde udmeldt et usundt snackvalg. Mere end 90 procent af dem, som havde sagt, de ville vælge de fede fristelser, holdt fast i dette.
Forskerne mener en forklaring på at de sunde intentioner brister, er at disse bliver til ved grundigt tankearbejde - mens de faktiske beslutninger ofte bliver taget impulsivt, ifølge pressemeddelelsen.
»Siden mere end 50 procent ikke ser ud til at have til hensigt at vælge sundt, er det vigtigt at pege på værktøjer, som kan motivere denne gruppe i en sundere retning,« siger Pascalle Weijzen fra ernæringsafdelingen på universitetet.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov.
Eksterne links
Seneste fra Krop & Sundhed
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
23. maj 2012 kl. 03:55Børn, der bliver mobbet, laver ikke bare flere skader på sig selv. Mobning kan også påvirke ofrenes gener, så de ældes hurtigere end normalt. -
Aspergers syndrom forsvinder
21. maj 2012 kl. 19:46Fra og med næste år vil autismediagnosen blive forenklet, og ingen vil længere få Aspergers syndrom. -
Disse blinde passagerer tager du med hjem fra ferie
21. maj 2012 kl. 10:20Hvis du tror, at du kun kommer hjem med en fin hudfarve og pæne souvenirs efter en tur sydpå, tager du fejl. Flere af os kommer også hjem med noget ekstra i maven.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Nordisk videnskab har været på tværs i 58 år
18. juli 2008 kl. 09:19 -
Det rigtige Danmark skuffer i Solvang
1. juli 2009 kl. 04:27 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Dorte Wulff Dahl for 7 timer 26 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af ove kjær kristensen for 8 timer 16 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
Seneste blogindlæg
-
Spilbloggen: Hvorfor snyder vi i Wordfeud?
Af Andreas Lieberoth, ph.d. studerende, psykologi -
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d.
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk


















