Ny medicin mod sukkersyge skal søde din sodavand
Planten Stevia indeholder et kaloriefrit og sundt sødestof, som ifølge ny dansk forskning også er et supereffektivt middel mod type 2-diabetes. Nu testes medicinen på mennesker.

Danske forskere fra diabeteslaboratoriet på Aarhus Universitetshospital har netop fået tilladelse af Lægemiddelstyrelsen til at teste et nyt diabetesmiddel på mennesker. Midlet er baseret på et sødestof fra en brasiliansk urt. Forskerne har for nyligt afsluttet en række undersøgelser, der viser, at midlet kan reducere blodsukkeret med 20 procent, mindske blodtrykket med 12 procent og har en særdeles positiv effekt på blodfedtet - og det vel at mærke helt uden bivirkninger. Midlet er baseret på et naturligt sødestof, steviosid, fra urten Stevia rebaudiana bertoni, som brasilianske indianerstammer har brygget te på igennem de sidste 1.500 år. En stor del af indianerne er født med et defekt gen, der gør, at de udvikler sukkersyge i 30 års alderen. Men fordi indianerne drikker teen flere gange dagligt, kan de holde symptomerne væk. De danske forskere har besøgt indianerne under deres årelange studier af planten, og har derigennem fået et godt indblik i plantestoffernes dosis og effekt.
Sødestoffet er ufarligt
I små mængder er steviosid et velsmagende sødemiddel, der er 300 gange sødere end sukker. Meget grundige toxiologiske undersøgelser har vist, at sødestoffet er kaloriefrit og ufarligt. Selv om WHO for længst har godkendt stoffet som sødemiddel i fødevarer, har EU i årevis nægtet at godkende stoffet. Den eneste forklaring, som forskerne kan finde på afvisningen er, at den internationale sødestofindustri har udøvet lobbyisme i EU. Nu går der imidlertid rygter om, at kræfter i toppen af EU presser på for en godkendelse. Spørger man forskerne, så skyldes kovendingen alene, at Coca Cola har konkrete planer om at bruge stevias sødestoffer i deres light-sodavand.
Læs om Stevia og plantens enestående medicinske egenskaber i temaet Vidunderplanten Stevia:
Nyhed: Naturligt sødemiddel testes som ny medicin mod sukkersyge
Politisk baggrund: Forskere undrer sig over EU's manglende godkendelse af sundt sødemiddel
Etnologisk kulturhistorie: Dansk forsker studerede vidunderplante hos indianere
Tidslinje: Stevia gennem århundreder
Seneste fra Krop & Sundhed
-
Aminosyrer i nødder fjerner fedme og diabetes
7. februar 2012 kl. 03:54Diabetes og fedt forsvinder, når man spiser særlige aminosyrer, der især findes i nødder. Det viser banebrydende dansk forskning, der kan føre til slankepiller. -
Babyers gråd skærper vores reaktionstid
6. februar 2012 kl. 03:56Babygråd motiverer alarmberedskabet i vores hjerne og skærper vores evne til at reagere hurtigt og med meget præcise bevægelser. Lyden af kvindegråd har ikke samme effekt, viser dansk forskning. -
Unge løber langsommere end før
2. februar 2012 kl. 13:40Dagens norske unge er i dårligere form, end unge var før i tiden. Selv de bedste præsterer dårligere end før. Nu advarer forskere mod en inaktivitetsbølge, som kan få store helbredsmæssige konsekvenser.
Mest læste på Videnskab.dk
-
05/02
-
31/01
-
01/02
-
01/02
-
02/02
-
02/02
-
31/01
-
02/02
-
03/02
-
31/01
Det læser andre lige nu
-
Sexede stemmer lyver ikke
28. juli 2008 kl. 11:00 -
Kærligheden er et trekantdrama
13. februar 2009 kl. 11:20 -
Maraton og triatlon skader hjertet
16. januar 2012 kl. 10:30
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor får kvinder menstruation samtidig?
6. februar 2012 kl. 12:47 -
Bliver man forkølet af at være kold?
5. februar 2012 kl. 14:16
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:28
-
09:25
-
14:34
-
11:01
-
10:56
Mest sete video
-
Sådan påvirker musik hjernen
1. februar 2012 kl. 15:08 -
Se verdens hurtigste dyr
30. januar 2012 kl. 09:52 -
Mælkevejens sorte hul sluger gigantisk gassky
30. januar 2012 kl. 13:40
Seneste kommentarer
-
Af Jakob Rachmanski for 8 minutter 19 sekunder siden
[Har naturen værdi i sig selv? ]
-
Af Ivar Nielsen for 32 minutter 14 sekunder siden
[Dansker løser gåde om neutronstjerner]
Seneste blogindlæg
-
Har naturen værdi i sig selv?
Af Jakob Rachmanski, Cand.mag. i filosofi -
Gamere designer enzymer
Af Magnus Kjærgaard, Postdoc ved Cambridge University
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Reklameindlæg slettet
Et indlæg med reklamebudskab er blevet slettet.
Mvh
Muhamed
Cola Cola og Pepsi med Stevia
Langt om længe ser det ud til at vi allerede til næste år kan få lov at købe en light sodavand uden at være bange for de mange bivirkninger der er ved aspartam, i den forbindelse kan jeg da lige nævne at det var Donald Rumsfeld der oprindelig pressede for at aspartam godkendt, trods man kendte sundhedsfarene. Det var vist noget med noget så fjernt som penge, der afgjorde det. Og noget med Rumsfelds forbindelser til producenten.
Skidt... Nu er redningen her (den har været hert hele tiden men holdt nede i kapitalismens navn) Ser her og glæd jer!
Endelig!
Med venlig hilsen
Jan Rosenkrantz
Hvorfor ikke vende blikket
Hvorfor ikke vende blikket mod Japan hvor 40 % af deres sukkerforbrug kommer fra Stevia.Dette har de brugt i årtier.Jeg kan ikke lade være med at tænke :Mon lobbyismen i EU ikke også inkludere tandlæger og deres underleverandøre. Ja, ja det EU.Hvorfor er der ingen der har kontaktet de rigtige mennesker Japan for længst ?