For lidt sol gør deprimerede mere syge
Mangel på sollys kan gøre deprimerede dårligere, viser amerikansk undersøgelse. Professor i psykiatri tvivler.

Amerikanske forskere har fundet en stærk sammenhæng mellem mellem sollys og kognitiv funktion hos deprimerede.
De kognitive funktioner er det som har med fornuft, sansning og tænkning at gøre, i modsætning til følelser og motivation.
Forskerne brugte vejrdata fra NASA's satellitter til at måle sollyset over forskellige områder i USA, og kiggede på data fra over 14.000 personer, for at se om der var nogen sammenhæng.
Undersøgelsen er publiceret i 'open access'-tidsskriftet 'Environmental Health'.
For lidt sollys giver nedsatte kognitive funktioner
Forskerne skriver, at dette er første gang sollysets påvirkning af kognitive funktioner hos deprimerede er blevet studeret i en så stor undersøgelse. Der er blevet foretaget lignende undersøgelser tidligere, men så har det enten været på dyr eller på mindre grupper af mennesker.
»Vi så, at blandt patienter med depression har begrænsede mængder sollys sammenhæng med en meget højere risiko for nedsatte kognitive funktioner,« siger Shia Kent fra University of Alabama i en pressemeddelelse.
Forskerne vurderede patienternes kognitive funktion ved blandt andet at måle korttidshukommelse og tidsfornemmelse.
Lys påvirker hormoner
Forskerne skriver, at lys ikke blot påvirker reguleringen af signalhormonet serotonin og søvnhormonet melatonin, men også blodomløbet i hjernen, som atter har sammenhæng med kognitive funktioner.
De skriver endvidere, at undersøgelser af voldelige drab, selvmord, og aggressiv adfærd viser, at årstiderne har stor betydning, og at sådanne hændelser når et højdepunkt en gang i foråret. De hævder, at disse højdepunkter har en sammenhæng med mængden af sollys.
Det er tidligere blevet vist, at serotonin og melatonin har indvirkning på lidelser som Alzheimers, Parkinsons og søvnløshed.
USA er et stort land med enorme variationer i sollys og temperatur, men disse forskelle har forskerne taget højde for i deres analyse.
Norsk professor kritisk
Vidje Hansen, professor i psykiatri ved Universitetet i Tromsø, synes forskernes konklusioner lyder tvivlsomme.
Han har selv gennemført flere undersøgelser af sollysets og årstidernes sammenhæng med depression, og mener 'vinterdepression' er en opfundet lidelse. Hansen er også yderst kritisk overfor de metoder, som bruges indenfor dette forskningsfelt.
»Et af problemerne i traditionen med 'vinterdepression' er, at det anvendes metoder, som måler depression, men disse opfanger 'vejrsyge', ikke depression som kræver behandling,« siger han til forskning.no.
Italienere mere deprimerede end nordlændinge
En undersøgelse foretaget af Vidje Hansen, i samarbejde med italienske forskere, som vil blive bragt på tryk i tidsskriftet 'Epidemiologia e psichiatria sociale' til efteråret, sammenligner forekomst af depression blandt studerende i Norditalien og Nordnorge.
Resultaterne viser tydelig, at italienerne oplever kraftigere humørsvingninger i forhold til årstiderne, end hvad folk i det nordlige Norge gør. Til trods for at der ikke er nogen sol under en del af vinteren, er nordlændinge ikke mere plaget af depression, end de er ved Middelhavet.
Forskerne har også kunnet se, at maj bliver betragtet som den værste måned for nordmændene, noget som tyder på, at dårligt vejr om sommeren gør, at folk føler sig mere nedstemte, end de gør under den mørke vinter.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov
Seneste fra Krop & Sundhed
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
23. maj 2012 kl. 03:55Børn, der bliver mobbet, laver ikke bare flere skader på sig selv. Mobning kan også påvirke ofrenes gener, så de ældes hurtigere end normalt. -
Aspergers syndrom forsvinder
21. maj 2012 kl. 19:46Fra og med næste år vil autismediagnosen blive forenklet, og ingen vil længere få Aspergers syndrom. -
Disse blinde passagerer tager du med hjem fra ferie
21. maj 2012 kl. 10:20Hvis du tror, at du kun kommer hjem med en fin hudfarve og pæne souvenirs efter en tur sydpå, tager du fejl. Flere af os kommer også hjem med noget ekstra i maven.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
17/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
Det læser andre lige nu
-
Hunden gør dig sund
6. april 2010 kl. 14:02 -
Læger får tømmermænd af natarbejde
22. september 2011 kl. 09:56 -
Bandemedlemmer har selv et ansvar
27. marts 2009 kl. 04:00
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Dorte Wulff Dahl for 1 time 11 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af ove kjær kristensen for 2 timer 1 minut siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
Seneste blogindlæg
-
Spilbloggen: Hvorfor snyder vi i Wordfeud?
Af Andreas Lieberoth, ph.d. studerende, Psykologisk Institut, -
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d.
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















Nyhed?
Jeg forstår ikke hvordan dette her kan være en nyhed. Jeg kender folk der har fået lyskure mod depression for flere år siden... Desunde passer det meget godt sammen i mit hoved med at man kan blive afhængig af solbadning, som jeg læste (men godt vidste) her den anden dag. Jeg synes tit man støder på den slags "ny viden" som siger sig selv og derfor ikke er, Ny Viden!
D-VITAMIN OG DEPRESSION
D-VITAMIN.Mennesket får stort set kun D-vitamin gennem hudsyntese vha solens UV-B stråler, idet indtagelsen gennem kosten er extremt ringe i forhold til behovet.Efterhånden lider størstedelen af Verdens befolkning af svær kulturel bestemt mangel på D-vitamin forårsaget af bl.a. beklædning og indendørs ophold/arbejde. Dette gælder sågar undersøgte byboer i CentralAfrika, hvoraf en stor del var muslimer (beklædning).D-vitamin er et naturligt hormon (prohormon), alle legemets celler har receptorer for D-vitamin, og D-vitamin synes at have indflydelse på rigtigt mange og meget forskelligartede onder som fx lidelser der vedrører knogler, hud, diabetes, infektioner (både bakterier og virus), diverse kræftformer, hjerte/kar og psykiske lidelser.
DEPRESSION.Mangel på D-vitamin giver ikke kun depression, men er også under stærk mistanke for at være medvirkende årsag til både skizofreni og autisme. Til psykiatri-professor Vidje Hansen i Tromsø kan jeg oplyse, at Tromsøboernes D-vitamin status (D-vitamin i blodet) sandsynligvis er lavest i netop Maj-måned, så det er ganske logisk, såfremt depressionerne topper i netop denne måned !!!Medens mennskets hudsyntese hurtigt har tilpasset sig det nøgne urmenneskes udvandring fra CentralAfrika mod mørkere og koldere egne (beklæning), hvilket ses af hudfarven, så tyder intet på, at det menneskelige stofskifte er blevet ændret, så vi kan klare os med mindre af dette vigtige hormon.Moderne forskere af D-vitamin i USA og Canada mener, at det optimale daglige behov for D-vitamin er mindst 100 µg dagligt, hvor diverse sundhedsmyndigheder kun anbefaler 5-10 µg og kosten kun indeholder ca. 3 µg dagligt (medmindre man er storspiser af fed fisk).Læs nærmere om behov (ikke om virkninger):http://www.biokemi.org/biozoom/issues/526/articles/2406eller som PDF-fil:http://www.biokemi.org/pdfs/2406/BioZoom0209_D-vitamin_behov.pdf?1242115300---Med venlig hilsen Steen Ahrenkiel.