Hjernen vokser hos nybagte mødre
Ammehjerne er et kendt fænomen, men nu har forskere fundet ud af, at hjernen faktisk ændrer sig og vokser i perioden efter fødslen. Men det gælder kun, hvis kvinden er glad for sit barn.

Mødres hjerner bliver lidt større efter fødslen. Det er især områder, som forbindes med belønning, følelsesmæssig opmærksomhed og motivation, der vokser.
Det viser ny forskning fra Yale University School of Medicine, som er omtalt på Health.com. Væksten i hjernen skyldes sandsynligvis et højere niveau af hormoner i kroppen lige efter fødslen, mener forskerne.
Væksten kommer i områder, der forbindes med motivation, belønning og behandling af følelser - der alle forbindes med det at blive og være forældre.
Hjernen vokser mere hos mødre, der er glade for deres børn, end mødre der er mere reserverede over for det at få børn.
Mødreinstinktet er mere homoner end instinkt
Resultatet kan vise, at en mors lyst til at tage sig af sit barn måske er mere påvirket af fysiologiske ændringer i hjernen, end det såkaldte moderinstinkt. Forsøget sammenlignede MRI-scanninger af kvinders hjerner kort tid efter de havde født, og igen et par måneder senere.
Den første scanning blev taget 2-3 uger efter fødslen, og næste scanning fandt sted 3-4 måneder efter fødslen. De 19 kvinder, som deltog i forsøget, havde en gennemsnitsalder på 33 år og ammede alle. Omkring halvdelen havde allerede født før og ingen af dem havde haft en fødselsdepression. Hjernescanningerne viste en lille, men betydelig, vækst i hjernemasse i forskellige dele af hjernen:
Hypotalamus, som forbindes med motivation som forældre Substantia nigra og amygdala, som forbindes med belønning og behandling af følelser Paritallapperne, som forbindes med sensorisk integration Præfrontale cortex, som forbindes med dømmekraft og fornuft
Kan føre til medicin
Hjernens struktur ændrer sig sjældent så hurtigt for voksne. Typisk sker den slags hurtige ændringer kun ved omfattende læringsprocesser, hjerneskade, sygdom eller voldsomme forandringer i ens omgivelser. Strukturerne i hjernen ændrer sig sandsynligvis på grund af et øget niveau af hormonerne østrogen, oxytocin og prolactin, som finder sted umiddelbart efter fødslen. Hormonernes funktion er at gøre moderen mere opmærksom på barnet, mener forskerholdet. Mødre, der lider af fødselsdepression, kan opleve at deres hjerne faktisk bliver mindre i de samme områder, som de glade mødre har vækst i, tror forskerne. Derfor mener de også, at yderligere forskning i hormonernes påvirkning af hjernen kan føre til behandling af mødre med fødselsdepression. Der deltog kun 19 kvinder i forsøget, og derfor kaldes forsøget et pilotforsøg, som kan føre til yderligere forskning, hvis resultaterne er interessante nok.
Seneste fra Krop & Sundhed
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
23. maj 2012 kl. 03:55Børn, der bliver mobbet, laver ikke bare flere skader på sig selv. Mobning kan også påvirke ofrenes gener, så de ældes hurtigere end normalt. -
Aspergers syndrom forsvinder
21. maj 2012 kl. 19:46Fra og med næste år vil autismediagnosen blive forenklet, og ingen vil længere få Aspergers syndrom. -
Disse blinde passagerer tager du med hjem fra ferie
21. maj 2012 kl. 10:20Hvis du tror, at du kun kommer hjem med en fin hudfarve og pæne souvenirs efter en tur sydpå, tager du fejl. Flere af os kommer også hjem med noget ekstra i maven.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
17/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
Det læser andre lige nu
-
De Unge Mødre tryllebinder de veluddannede
10. november 2009 kl. 14:26 -
Historien om Syndfloden holder ikke vand
18. april 2011 kl. 09:28 -
Læger får tømmermænd af natarbejde
22. september 2011 kl. 09:56
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Dorte Wulff Dahl for 32 minutter 17 sekunder siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af ove kjær kristensen for 1 time 22 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
Seneste blogindlæg
-
Spilbloggen: Hvorfor snyder vi i Wordfeud?
Af Andreas Lieberoth, ph.d. studerende, Psykologisk Institut, -
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d.
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















Basal biologi
Kaerligheden til noget man selv har lavet og som endda er liv (et barn) er vel moedreinstinktet, dette udvikler hormoner som ogsaa feks. en forelskelse goer det.
Vaeksthormon
Kaerlighed medfoerer dopaminstigning, noget der medfoerer eller fremprovokerer vaeksthormonstigning, hvilket igen goer lemmer eller dele af kroppen stoerre. Selv knogler kan vokse hos personer der bruger HGH/vaeksthormon. Vaeksthormon er hvad der faar boern til at vokse.