Coaching styrker unge idrætstalenter
Et forskningsprojekt fra Københavns Universitet viser, at idrætstalenter har stor glæde af coaching. Forskeren bag mener, at succesen kan udbredes

Coaching er en af tidens store tendenser, men kritiske røster har i lang tid sat spørgsmålstegn ved metodens effekt.
Nu kan der måske lægges låg på kritikken, for et nyt forskningsprojekt fra Institut for Idræt dokumenterer for første gang effekten af coaching i en videnskabelig undersøgelse.
I forsøget, der blandt andet testede for tegn på stress og social tilfredshed, deltog 77 idrætstalenter fra Falkonergårdens Gymnasiums Team Danmark linje.
Deltagerne blev delt i to grupper, hvor den ene gruppe på 32 gennemgik coaching. Undervejs og efter forsøget rapporterede de 32 en signifikant stigning i deres oplevelse af generelt velbefindende og social tilfredshed.
»Et øget generelt velbefindende og social tilfredshed giver de unge talenter mulighed for at skabe bedre sammenhæng mellem deres privatliv, uddannelse og karriere som sportsfolk, og dermed frigøre energi til at fokusere på præstationer indenfor deres sport,« forklarer leder af forskningsprojektet, coachingpsykolog og professor Reinhard Stelter fra Institut for Idræt ved Københavns Universitet.
Gavnligt for alle, der oplever udfordringer
Reinhard Stelter mener, at også andre kan få glæde af den effekt af coaching, der har vist sig i undersøgelsen.
Han er klar over, at man kan sætte spørgsmålstegn ved, om undersøgelsens resultater kan overføres til almindelige mennesker, da forsøgspersonerne er eliteidrætsudøvere.
Alligevel mener Reinhard Stelter godt, at resultaterne af coaching-undersøgelsen kan overføres til at gælde for andre.
Fakta
VIDSTE DU
-
77 idrætstalenter blev delt i to grupper, en interventionsgruppe og en kontrolgruppe.
-
Interventionsgruppen med 32 deltagere gennemgik otte coaching-sessioner i grupper af fire til seks deltagere plus en coach.
-
Inden, midtvejs og efter det 12 uger lange forløb udfyldte deltagerne spørgeskemaer med standardiserede spørgsmål til måling af blandt andet social tilfredshed, stress og handlingsevner. Det samme gjorde de 45 i kontrolgruppen.
»Alle mennesker har nogle udfordringer i deres liv, som coaching kan hjælpe dem med at lære at håndtere,« fortæller han.
»I forskellige undersøgelser har man brugt coaching mod stress og til at hjælpe folk med at forandre livsstil. Her på instituttet bruger vi det til vores kandidatstuderende for at hjælpe dem med at blive klar over, hvad de vil med deres uddannelse. Coaching kan bruges til alle mulige menneskelige og sociale udfordringer,« konkluderer Reinhard Stelter.
Coaching kan hindre frafald
Debatten om, at unge falder fra deres uddannelse er en næsten eviggyldig debat herhjemme, hvor det giver problemer med at få tilstrækkeligt med uddannet arbejdskraft på længere sigt.
Reinhard Stelter påpeger, at coaching måske kan være med til at hjælpe de unge, der er ved at droppe ud.
»Jeg mener, at coaching vil være rigtig givtig for de mange unge, der dropper ud af blandt andet erhvervsskolerne. Coaching kan gøre dem mere klar over deres drømme og give dem mere 'rettet-hed', og på den baggrund åbne for at tale om betingelserne for at nå de mål,« forklarer han.
Talentudvikling i sport - og samfund
Undersøgelsen konkluderer, at coaching kan være et middel til at skabe bedre sportspræstationer og fremme talentudviklingen. Men ikke kun i sport.
Også skoler, arbejdspladser og samfund kan altså have glæde af coaching.
»I et ikke-autoritært samfund som vores har man brug for en god social grobund for at udvikle sit talent. I modsætning til for eksempel i Kina, hvor ordrer fra autoriteter er drivkraften, ligger drivkraften for den enkelte herhjemme i, at vi oplever en situation som meningsfuld for os selv. Og det kan coaching medvirke til,« slutter Reinhard Stelter.
Om undersøgelsen
Seneste fra Krop & Sundhed
-
Aspergers syndrom forsvinder
21. maj 2012 kl. 19:46Fra og med næste år vil autismediagnosen blive forenklet, og ingen vil længere få Aspergers syndrom. -
Disse blinde passagerer tager du med hjem fra ferie
21. maj 2012 kl. 10:20Hvis du tror, at du kun kommer hjem med en fin hudfarve og pæne souvenirs efter en tur sydpå, tager du fejl. Flere af os kommer også hjem med noget ekstra i maven. -
Et enkelt enzym kan forhindre kræft
18. maj 2012 kl. 03:54Opsigtvækkende international forskning har fundet ud af, at et enkelt enzym reparerer over én million fejl i vores DNA. Enzymet sørger for, at DNA'et ikke går i stykker, så kræft udvikler sig.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
16/05
-
16/05
-
17/05
-
16/05
-
21/05
-
16/05
-
21/05
Det læser andre lige nu
-
Bille får navn efter Roy Orbison
29. januar 2008 kl. 10:57 -
Pandemiberedskab kan være spild af kræfter
25. juni 2009 kl. 14:58 -
Fredag den 13. Hvorfor er dagen så skræmmende?
8. januar 2012 kl. 16:27
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
13:54
-
10:48
-
10:21
-
10:01
-
09:34
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Christian Vilenius for 5 timer 10 minutter siden
[Allergi kan forhindres af det rigtige støv]
-
Af Bjarne Kampmann for 7 timer 21 minutter siden
[Løft en tændstik uden at røre den]
Seneste blogindlæg
-
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d. -
Afslutning på forsknings og indsamlingstur til nord Sulawesi, fisk og havslanger
Af Arne Redsted Rasmussen, Ph.D., Lektor
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















