Immunforsvaret gør hjernesygdomme værre
Seneste kort nyt
Immunsystemet er ikke særlig klogt. Syge hjerneceller udsender affaldsstoffer, som immunforsvaret så forsøger at slå ned med såkaldte frie radikaler, akkurat som de ville gøre ved en infektion. Problemet er bare, at immunforsvarets reaktion også går ud over de raske nerveceller. Det udløser sygdomme, der langsomt nedbryder hjernen såsom demens, Alzheimers og Parkinsons.
Men nu har forskere fra det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet fundet hidtil ukendte facetter af den biokemiske proces i hjernen. Det kan hjælpe med at bremse de hjernenedbrydende sygdomme, uden det går udover patienten. Det skriver de i en pressemeddelelse. Deres resultat er offentliggjort i the Journal of Biological Chemistry.
Det er et meget kompliceret område. Det handler om, at finde en balance mellem at immunforsvaret uskadeliggør de syge celler, men uden at det også dræber de raske. Forskernes resultat kan gøre det nemmere at finde den balance.Imm
Af Jeppe Wojcik
Kort nyt - Mest læste
-
09:36
-
10:32
-
09:22
-
08:52
-
09:24
På forsiden lige nu
Videnskab.dk - seneste nyt
-
14:04
-
10:44
-
10:06
-
03:55
-
18:59
-
14:11
-
13:05
-
10:45
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk








