Spørg Videnskaben

Spørg videnskaben
Køler det at drikke varme drikke, når Solen skinner?

Har du et spørgsmål til "Spørg Videnskaben"? Så stil det her!

Seneste nyheder på mail

Få vores nyheder via RSS-feeds

Få vores nyheder via facebook

Videnskab.dk på twitter

Videnskab.dk på youtube

Partnere

Sponsorer:

Mediepartnere:

Samarbejdspartnere:

Kan dyr tælle?

15. september 2008 kl. 10:01

SPØRG VIDENSKABEN: Når andemor rapper ind i sivene efter den ælling, som mangler i flokken, er det så fordi hun kan tælle sig frem til, at den mangler?


 
Den lille ælling behøver ikke at frygte, at mor glemmer den. (Foto: Colourbox ) 

Når vores læser Anders Ockholm har set på ænder, har han iagttaget, at en andemor altid er klar over, om der skulle mangle en af hendes ællinger. Det har fået ham til spørge videnskab.dk, om dyr kan tælle?

Vi stiller spørgsmålet til zoolog Lars Thomas, som i særlig grad er fugleinteresseret. Hans øjeblikkelige svar er »ja«.

»Forskning har vist, at dyr i en vis udstrækning er i stand til at tælle. Det lader dog til, at det højeste tal de kan tælle til er cirka syv. Så begynder det at smutte for dem,« siger Lars Thomas.

Men der er forskel på, om det er en papegøje eller en varan, der skal tælle.

»Der er forskelle fra dyregruppe til dyregruppe. Og det er kun nogle fugle og pattedyr, som er i stand til at tælle helt til syv. Krybdyr er det lidt anderledes med. De ville ikke kunne se forskel på seks og syv genstande. Men de kan se, at der er forskel på to og tre,« siger Lars Thomas.

Hvad så med andemor?
Andemor skal imidlertid ikke svømme rundt og være bange for, om hun skulle udruge flere ællinger, end hun kan tælle til. For ænder er blandt de fugle, der slet ikke kan tælle. Til gengæld har de en anden teknik til at holde styr på afkommet.

»Nogle fugle, for eksempel ænder, kan ikke tælle. Men en andemor kan genkende en ællings kalden. Hvis en ælling bliver væk fra de andre, så siger den nemlig en meget diskret lyd, som moren, men ikke rovdyr, skal høre. Og det er derfor andemoren leder efter forsvundne ællinger,« siger Lars Thomas.

Vi siger tak for det gode spørgsmål til Anders Ockholm, og sender ham en af vores flotte røde t-shirts.
 

Se flere spørgsmål og svar - eller stil selv et nyt spørgsmål: Spørg videnskaben

Har du en kommentar til denne artikel? Der er 2 kommentarer!
Hvilken fugl snakker vi om? 
Af:   10. september 2009 kl. 19:57

Jeg kunne godt tænkte mig at vide hvilken fugl der kan tælle til 7? Altså 1,2,3,4,5,6,7 mange!

Upassende indlæg
Vurder indlæg
+1
-4
Krager er de klogeste 
Af: John Kudahl-Laursen 24. november 2009 kl. 14:01

Et gammelt jægertrick at TO mand går frem til et skjul og EN mand går væk, og så tror kragen ar faren er væk. Kragen er et af de klogeste dyr, men de er dum som en dør.

Upassende indlæg
Vurder indlæg
+2
-1

Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt adgangskode

Angiv venligst e-mail og adgangskode

e-mail: Adgangskode:

Seneste nyheder

RELATERET


Emneord:

Fedme grundlægges tidligt

Fedme grundlægges tidligt

Dansk forskning tyder på, at spædbørn, der tidligt bliver madet med ske, har større risiko for at blive overvægtige senere i livet.

Læs: Fede voksne fik babymad for tidligt

Fedme skyldes ikke kun kost

Fedme skyldes ikke kun kost

Er du fed, skyldes det højest sandsynligt, at folk i din familie også har et fedme-problem.

Læs: Mysteriet om vores fede maver