Bliv klogere

Få nyt om videnskaben ind i din mailboks eller rss-læser  rss logo
nyhedbrev ikon Tilmeld dig nyhedsbrevet 
RSS feed ikon Abonner på RSS-feeds

Spørg Videnskaben


Vejer man det samme overalt på Jorden?

Har du et spørgsmål?
Så stil det her!

Partnere


Sponsorer:

- Forsknings- og
  Innovationsstyrelsen
- Det Strategiske 
  Forskningsråd
 
- Det Frie Forskningsråd
- Rådet for Teknologi og
  Innovation
 
- Kulturministeriet
 
Mediepartnere:
- Danmarks Radio 
- Forskning.no
- Nature & Science TV
- Aktuel Naturvidenskab 
- Magasinet Humaniora
- Polarfronten 
- Ny Viden 
- Planteforskning.dk 
- Klimadebat.dk 
 
Samarbejdspartnere:
- Danmarks Tekniske
  Universitet

- Aalborg Universitet

- Roskilde Universitet
- IT-Universitetet
- Copenhagen Business
  School (CBS)
- Experimentarium
- Det Sundhedsvidenskabe-
  lige Fakultet, Københavns
  Universitet
- Det Biovidenskabelige
  Fakultet, Københavns
  Universitet
  
- Det Farmaceutiske
  Fakultet, Københavns
  Universitet
  
- Det Humanistiske
  Fakultet, Københavns
  Universitet
  
- Det Naturvidenskabelige
  Fakultet, Københavns
  Universitet
  
- Det Naturvidenskabelige 
  Fakultet, Syddansk 
  Universitet
- Det Tekniske Fakultet,
  Syddansk Universitet
- Det Sundhedsviden-
  skabelige Fakultet, 
  Syddansk Universitet
- Det Samfundsviden-
  skabelige Fakultet, 
  Syddansk Universitet
- Det Humanistiske
  Fakultet, 
  Syddansk Universitet
- Handelshøjskolen, 
  Aarhus Universitet
  
- Det Humanistiske
  Fakultet, 
  Aarhus Universitet 
- Danmarks
  Miljøundersøgelser, 
  Aarhus Universitet 
- Det Naturvidenskabelige 
  Fakultet, 
  Aarhus Universitet
  
- Det Samfundsviden-
  skabelige Fakultet, 
  Aarhus Universitet
  
 -Videnscenter for
  Arbejdsmiljø
- Det jordbrugsviden-
  skabelige Fakultet, 
  Aarhus Universitet
  
- iNANO,
  Aarhus Universitet
  
- Statens Museum for Kunst
- Nationalmuseet
- SFI - Det Nationale
  Forskningscenter for
  Velfærd
  
- Det Nationale Forsknings-
  center for Arbejdsmiljø
  
- GEUS
KVINFO
- Alexandra Instituttet
- Danmarks Biblioteksskole
- Teknologisk Institut
- Det Nationale Netværk for
  Teknologioverførsel
- Tycho Brahe Planetarium
- Unge Forskere
- Danish Obesity Research
  Centre
 

- DIIS – Dansk Institut for
  Internationale Studier
 

- SMI - Center for Sensory-
  Motor Interaction
- Det Teologiske Fakultet,
  Aarhus Universitet
- Det Sundhedsvidenskabe-
  lige Fakultet,
  Aarhus Universitet

Ingen forskning i den danske bandekrig

19. marts 2009 kl. 11:04

Danske forskere kan kun give indirekte viden om konflikten mellem indvandrere og rockere, fordi ingen laver konkret forskning i banderne. Nyt projekt i Rigspolitiet skal kaste lys over land.



Kendskabet til bandemiljøer i Danmark i 2009 er så ringe, at man enten må hente viden i relateret dansk forskning eller søge inspiration i erfaringer fra udlandet. (Foto: LeeBrimelow)
Kendskabet til bandemiljøer i Danmark i 2009 er så ringe, at man enten må hente viden i relateret dansk forskning eller søge inspiration i erfaringer fra udlandet. (Foto: LeeBrimelow)
Det er så godt som umuligt for landets videnskabsfolk at give kvalificerede bud på, hvordan landets bander i øjeblikket er sat sammen - og dermed også, hvornår indvandrere og rockere farer i totterne på hinanden, eller hvordan man måske finder en afslutning på den konflikt, som medierne har døbt 'bandekrigen'.

Ingen har forsket eller forsker i de bander, som i øjeblikket kæmper mod hinanden på gaderne især i København. Det viser en bred rundringning, som videnskab.dk har lavet til instanser og fakulteter, som man kunne forvente stod for sådan et arbejde.

»Nu er det jo ikke sådan, at den kriminelle underverden tager imod forskere med åbne arme, så derfor mangler vi forskningsbaseret viden, der går tæt på,« fortæller Michael Hviid Jacobsen, der løbende holder sig opdateret med konflikten og den internationale forskning på området som lektor på Institut for Sociologi, Socialt Arbejde og Organisation på Aalborg Universitet.

Svært og tidskrævende 

LÆS OGSÅ

bandekrig logo

Bander minder om Odd Fellow, Rotary og Frimurerne

Alle mænd kan genkende glæden ved bandevold

Unge vil forsvare gruppen med deres liv

Bandemedlemmer har selv et ansvar

Rockere og bikere kæmper om mandighed og omdømme

Hverdagsproblemer vækker minder om gamle konflikter

Bander bliver bekæmpet med filosofi

Københavns Universitet huser Danmarks største afdeling, når det kommer til forskning i årsager til kriminalitet. Én af de ansatte er lektor Lars Holmberg. Han fortæller, at det kan være svært at regne ud, hvad man egentlig skal forske i.

»Hvis vi taler bander generelt, så har vi en idé om, hvordan de er struktureret. Men i denne konflikt ved vi relativt lidt om især indvandrersiden. Det kan være en masse forskellige mennesker, som gør noget ud fra forskellige motivationer, men som ikke kender hinanden, som man for eksempel gør i en typisk bande i Los Angeles. Og det er altså svært at lave feltarbejde i en organisation, som ikke er der,« forklarer Lars Holmberg, lektor i kriminologi på Det Juridiske Fakultet.

»Vi har heller ikke en masse mennesker med kriminologisk baggrund, som bare sidder og venter på at komme ud og lave noget. De er travlt optaget, og skal man lave noget, vil det tage rigtigt, rigtigt lang tid, for det er svært at skaffe sig adgang til miljøer som de her. Man siger ikke bare 'goddag, jeg vil gerne undersøge jer',« tilføjer Lars Holmberg.

Lille dansk miljø
Forskningsleder Britta Kyvsgaard fra Justitsministeriet beretter, at Rigspolitiet har fået lavet en analyse af kriminelle netværk, men at den ikke direkte handler om bandekonflikter. Og ellers er det småt med undersøgelser, der giver ny viden.

»Det er jo et overordentligt lille kriminologisk miljø, der er i dette land, hvilket nok er forklaringen på, at vi ikke har nyere forskning om bandefænomenet,« vurderer Britta Kyvsgaard.

Politi og forskere skal arbejde sammen
Måske bliver vi klogere i løbet af et par år. Folketinget har afsat fem millioner kroner på finansloven til at grave mere viden frem, så det bliver lettere at bekæmpe bander.

VIDSTE DU 

Konflikten mellem indvandrer- og rockergrupper især i København handler bl.a. om:

1) kriminelle markeder for bl.a. hash og stoffer

2) territorier

3) at få hævn for tab i tidligere kampe

Siden august 2008 har politiet registreret 30 skudepisoder og tre drab alene i hovedstaden i forbindelse med konflikten.

Ved årsskiftet overvågede politiet 80 rockerklubber og bander med i alt 944 medlemmer. Politiet vurderer, at flere medlemmer er kommet til i 2009.

Kilder: Rigspolitiet og Berlingske Tidende

Pengene skal blandt andet bruges på et nyt projekt, der er ved at tage form i politiets egne rækker, og som formentlig kommer til at inkludere forskere.

Tanken er blandt andet at samkøre oplysninger fra registre og fra politiets efterforskning i bandekonflikten og på den måde finde ud af, hvem der bliver medlemmer af bander, hvor de bliver rekrutteret og hvordan miljøerne hænger sammen.

»Vores strategi vil være at fokusere på 'ganging' som en proces for at finde indikationer på, hvad der får folk til at gruppere sig i noget, der ender som en bande. I og med at vi hører under Rigspolitiet, kan vi nok ikke komme direkte ned og tale med dem, det drejer sig om, så vi vil formentlig også lade os inspirere af problemorienterede metoder, som man har arbejdet med i for eksempel Manchester,« fortæller antropolog Camilla Hald Kvist, projektleder og faglig leder i Politiets Videnscenter.

Resultater klar om to år

Camilla Hald Kvist understreger, at videnopsamling- og analyseprojektet kun er i sin spæde start, men nævner, at en dansk samarbejdspartner kan blive Det Kriminalpræventive Råd, som både laver forebyggende arbejde og har kontakt til unge kriminelle på gaderne.

Projektet går i gang, så snart rammerne er på plads. Bevillingen løber til og med 2010, så Camilla Hald Kvist regner med at have resultaterne klar i starten af 2011.

For nu finder man de bedste danske forklaringer på elementer i bandekonflikten i forskning i for eksempel grupperinger på gaden, de tidligere års rockermiljøer og indvandreres møde med det danske retsvæsen.

Videnskab.dk dykker i den næste tid ned i den danske forskning og krydrer den med erfaringer fra litteratur og studier i udlandet, så du måske kan blive lidt klogere på konflikten i gaderne.

Links

Rigspolitiets status over bandekriminalitet i 2008 (pdf)

Læs også på videnskab.dk:

Alle mænd kan genkende glæden ved bandevold

Bander bliver bekæmpet med filosofi

Bander minder om Odd Fellow, Rotary og Frimurerne

Rockere og bikere kæmper om mandighed og omdømme

Unge vil forsvare gruppen med deres liv

Bandemedlemmer har selv et ansvar

Hverdagsproblemer vækker minder om gamle konflikter

Politiet udnytter vores utryghed

Moral kan nedbrydes af vand og sæbe

Ny undersøgelse: Danmark forværrer flygtningebørns traumer

Har du en kommentar til denne artikel? Der er 1 kommentar!
 
Af: johan sparre 21. marts 2009 kl. 21:23
Hvad med at ansætte Jønke på KU. Jeg ville mene, at der så ville komme skred i forskningen da det er insider-viden der skal til, hvilket en almindelig forsker udi i miljøet aldrig vil kunne opnå.
Upassende indlæg
Vurder indlæg
+3
-5

Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt kodeord

Angiv venligst e-mail og kodeord

e-mail: Kodeord:

Seneste nyheder

RELATERET


Emneord:

Konkurrence

Konkurrence

Tilmeld dig nyhedsbrevet og vær med i konkurrencen om en PlayStation 3 Slim samt en masse andre spændende præmier.

Koraldød

Koraldød

En tredjedel af verdens koraller kan være udryddet om 50 til 100 år. Verdensomspændende koralundersøgelse er dystert læsestof.

Læs artiklen: Alarmerende rapport om verdens koralrev

Vidste du: Ulandsbistand

Vidste du: Ulandsbistand

Et gennemsnitligt uland får godt 5 procent af sin indkomst fra ulandsbistand.

Læs: Ulandsbistand øger skellet mellem rig og fattig

Håb for lemuren

Håb for lemuren

Lemuren fra Madagaskar har fået nyt håb. En stamme på 30-40 individer er netop blevet lokaliseret

Læs artiklen: "Håb for udrydningstruet lemur"

Intelligent Design

Intelligent Design

Kristne og muslimer har fundet sammen i kampen mod evolutionsteorien - kreationismen og Intelligent Design leverer ammunitionen.

Læs: Ny kristen og muslimsk alliance

MEST LÆSTE

11. marts 2010 kl. 15:56
11. marts 2010 kl. 13:24
10. marts 2010 kl. 15:37
14. marts 2010 kl. 06:00
9. marts 2010 kl. 04:00
11. marts 2010 kl. 10:49
9. marts 2010 kl. 11:10
11. marts 2010 kl. 19:00
12. marts 2010 kl. 11:20
9. marts 2010 kl. 10:28