Spørg Videnskaben

Kan man dø af grin?
Kan man dø af grin?

Har du et spørgsmål til "Spørg Videnskaben"? Så stil det her!

Seneste nyheder på mail

Få vores nyheder via RSS-feeds

Få vores nyheder via facebook

Videnskab.dk på twitter

Videnskab.dk på youtube

Partnere

Sponsorer:

Mediepartnere:

Samarbejdspartnere:

Beløn en forsker der snakker

8. februar 2010 kl. 11:44

REDAKTIONENS BLOG: Æret være de forskere, der gider fortæller om deres arbejde. Du kan indstille kandidater til Forskningskommunikationsprisen 2010 denne uge med.



Igen i år hædrer Videnskabsministeriet en forsker, der har vist særlige evner og lyst til at fortælle om sin forskning til andre end sine nærmeste fagfæller.

Prisen uddeles sidst i april i forbindelse med Forskningens Døgn, men det er nu, du skal til tastaturet, hvis du vil indstille en forsker til prisen.

Jeg citerer fra opslaget:

"Formålet med Forskningskommunikationsprisen er at belønne forskere, der har gjort en særlig indsats for at kommunikere deres forskning til den brede offentlighed. Prisen skal således bidrage til at skabe større fokus og anerkendelse af forskernes populærvidenskabelige arbejde og anden formidlingsaktivitet, der falder uden for det traditionelle videnskabelige arbejde og undervisning – gerne ved brug af nye og innovative formidlingsformer og -kanaler."

"Prisen skal samtidig bidrage til at skabe debat i befolkningen om forskning og forskningens betydning for vores samfund og hverdag."

Sidste frist for indstillinger er på fredag, den 12. februar.

Tidligere modtager af forskningskommunikationsprisen:

Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt adgangskode

Angiv venligst e-mail og adgangskode

e-mail: Adgangskode:

Seneste nyheder

RELATERET


Emneord:

MEST LÆSTE

26. august 2010 kl. 10:57
29. august 2010 kl. 19:01
28. august 2010 kl. 07:02
27. august 2010 kl. 10:02
26. august 2010 kl. 15:30
30. august 2010 kl. 15:31
28. august 2010 kl. 09:37
1. september 2010 kl. 08:45
26. august 2010 kl. 04:05
27. august 2010 kl. 10:54